Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: Konwent prowincjalny


W Domu Pielgrzyma "Arka" odbył się w dniach 15-17 listopada 2021 roku konwent prowincjalny, podczas którego przełożeni mariańskich domów przynależących do polskiej prowincji omawiali sprawy istotne dla Prowincji i Zgromadzenia Księży Marianów.
Konwent jest ciałem doradczym i konsultacyjnym dla przełożonego prowincji. Zwoływany jest zazwyczaj dwa razy w roku, o ile w danym roku nie przypada kapituła prowincjalna. Niniejsze spotkanie było pierwszym, które udało się zorganizować od czasu kapituły na wiosnę 2020. Pandemia i spowodowane nią ograniczenia – zarówno te narzucone przez władze świeckie, jak i te wynikające ze zdrowego rozsądku, domagającego się ostrożności wobec możliwości zakażenia – nie pozwoliły ani na organizację konwentu jesiennego w 2020 roku, ani wiosennego w roku 2021. Ostatecznie, wobec przechorowania COVID-19 lub zaszczepienia przeciw wirusowi wywołującemu chorobę, ks. Prowincjał zdecydował o zwołaniu spotkania do Lichenia w połowie listopada 2021 roku.
Tematyka konwentu była odpowiedzią na wezwanie do podjęcia drogi synodalnej: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. W pierwszej, wykładowej części która zajęła przedpołudnie wtorku 16 listopada, uczestnicy usłyszeli cztery przedłożenia. Red. Paweł Lisicki, dziennikarz, publicysta, eseista, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”, wskazał na zagrożenia drogi synodalnej. Jakkolwiek miał również mówić o szansach z niej wynikających, współbracia w swoich komentarzach jednoznacznie stwierdzali, że jego głos nie napawał optymizmem. Drugim prelegentem był ks. prof. Jan Przybyłowski z UKSW z referatem „Postrzeganie przestrzeni i czasu: granice parafii a zwiększona mobilność i kultura cyfrowa – czy służą komunii między ludźmi?” Mocno wybrzmiały w jego wystąpieniu zmiany kulturowe, jakie zaszły w ostatnich dziesięcioleciach. Wzrost znaczenia komunikacji cyfrowej z jednej strony często prowadzą do osłabienia związków z parafią terytorialną, z drugiej umożliwiają dotarcie do ludzi unieruchomionych chorobą i wiekiem w domu.
Jako trzeci głos zabrał red. dr Tomasz Terlikowski, filozof, pisarz i publicysta, a w ostatnim czasie przewodniczący zespołu badającego sprawę wykorzystania seksualnego przez jednego z dominikanów. W swoim wystąpieniu „Uczestnictwo: współodczuwanie ze zranionymi świata” mocno zwrócił uwagę na potrzebę rzeczywistego stanięcia w obronie ofiar wykorzystania seksualnego przez duchownych. Ostatnim prelegentem w sesji przedpołudniowej  był bp Szymon Stułkowski, sufragan poznański. Mówił o misji Kościoła jako głównym kryterium nawrócenia duszpasterskiego i potrzebie odnowienia istniejących struktur właśnie ze względu na misję.
Po części wykładowej uczestnicy konwentu podzielili się swoimi doświadczeniami, odnosząc się zarówno do tematyki synodalności, jak i do aktualnych spraw, jakimi żyją poszczególne wspólnoty. Dyskusje, prowadzone zarówno w sali obrad plenarnych jak i w kuluarach, przeciągnęły się do południa dnia następnego. Kończąc obrady, ks. Prowincjał stwierdził, że obecny synod będzie inny, niż wszystkie inne. Nie będzie prostej struktury: rozpoczęcia, obrad, konkluzji i dokumentu, który wszystko kończy; tu rozpoczęty jest proces, który rozpoczęty ma trwać w nas, prowadząc nas jako wspólnotę do świętości.