Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: Konwent prowincjalny


Rozpoczął się wiosenny konwent prowincjalny - tym razem przełożeni z całej prowincji polskiej będą dyskutować o miejscu i roli Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w kontekście mariańskiego charyzmatu.
Brzmi trochę górnolotnie, ale w zamierzeniu spotkanie ma mieć bardzo praktyczny charakter. Jest to niejako powrót do dyskusji, jaka miała miejsce 20 lat temu, choć odbywa się ona dzisiaj w innych okolicznościach. Mariańska wspólnota się starzeje, jest brak nowych powołań, spadła - w stosunku do ówczesnych 1,5 mln - liczba pielgrzymów i ich profil (coraz mniej grup zorganizowanych, coraz więcej pielgrzymek indywidualnych). Z drugiej strony, powstały dzieła miłosierdzia - Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, hospicjum, Ośrodek Wsparcia Płodności. Rozwinęła się infrastruktura sanktuarium... Zmieniło się wiele. Zmienili się przybywający ludzie. Jak do nich dotrzeć z ewangelicznym przesłaniem? Jak głosić orędzie miłosierdzia w kluczu charyzmatu mariańskiego?

Referaty wprowadzające w dyskusję wygłoszą: ks. dr hab. Tomasz Wielebski, prof. UKSW, oraz (w zastępstwie ks. prof. dra hab. Andrzeja Potockiego) dr Mateusz Tutak. Głos zabierze również ks. mgr lic. Łukasz Mazurek MIC, doktorant na UKSW.
Drugiego dnia obrad wygłoszą referaty ks. dr Janusz Kumala MIC, twórca i dyrektor Centrum Formacji Maryjnej w Licheniu oraz ks. mgr lic. Łukasz Wiśniewski MIC, dyrektor Centrum Pomocników Mariańskich. Zasadniczym jednak punktem konwentu będą dyskusje toczone w grupach i na spotkaniach plenarnych.