Dzieła

Marianie w Polsce

Hospicjum stacjonarne w Licheniu

Hospicjum jest miejscem, w którym przyjmuje się ludzi nieuleczalnie chorych, aby ten czas, który im pozostał, mogli spędzić w możliwie najlepszych warunkach. Hospicjum za swoją główną ideę przyjmuje wzór miłości miłosiernej, jaki zostawił nam Jezus Chrystus w przykazaniu miłości. Swoim działaniem obejmuje ludzi u schyłku życia, potrzebujących pomocy. Praca w hospicjum polega głównie na walce z bólem, ale także na codziennych czynnościach takich jak toaleta osobista, zabiegi pielęgnacyjne, karmienie, spacery. Najważniejsza jest jednak obecność drugiego człowieka. Nasze hospicjum znajduje się na terenie licheńskiego sanktuarium niedaleko bazyliki z Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Dom hospicyjny może przyjąć 24 pacjentów, do dyspozycji których przygotowano dziewięć 2-3 osobowych pokoi z łazienkami. Wyposażenie budynku jest w pełni profesjonalne, o najwyższym standardzie technicznym spełniającym wymogi opieki paliatywnej. Znajdują się tu m.in. sale dziennego pobytu, pokój terapii zajęciowej, gabinety zabiegowe, kaplica oraz na zewnątrz przestronny ogród z alejkami do spacerów.

Nasi podopieczni są objęci opieką wykwalifikowanego personelu, w którego skład wchodzą lekarze różnych specjalności, pielęgniarki, opiekunowie, salowe, fizjoterapeuci, psychologowie, dietetyk, duszpasterz i wolontariusze.
      
Rodzina i krewni pacjentów mogą skorzystać z pokoi gościnnych usytuowanych w budynku przylegającym do hospicjum, aby w ten sposób na miejscu towarzyszyć swoim bliskim chorym.