Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: Konwent Prowincjalny


Jak przeżywamy śmierć współbrata, w jaki sposób możemy go wspierać w cierpieniu i jak przeżywamy starość? – to kilka z głównych pytań, na które próbowali odpowiedzieć sobie uczestnicy Konwentu Prowincji Opatrzności Bożej Zgromadzenia Księży Marianów, jaki miał miejsce w dniach 23-26 listopada w Licheniu.  

 

W spotkaniu wzięło udział 56 zakonników; w tej liczbie dwudziestu stanowili przełożeni mariańskich domów zakonnych z Anglii, Niemiec, Białorusi, Kazachstanu, Słowacji, Czech i Polski.

 

– Spotykamy się dwa razy w roku na 2-3 dni. Zawsze pierwszy dzień jest dniem skupienia, w tym roku poświęcony tematowi cierpienia i choroby. Oprócz konferencji, Eucharystii i liturgii pokutnej, była też okazja do dzielenia się spostrzeżeniami, jak choroba i śmierć współbrata wpływa na nasz apostolat, na nasze odniesienie do ślubów i do całej wspólnoty. To było dzielenie się osobistym doświadczeniem, a rozmowy te prowadzone były w małych grupach – powiedział  ks. Paweł Naumowicz MIC, przełożony Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów. 

 

Uczestnicy Konwentu mówili także o zaangażowaniu Prowincji poza Polską. Oceniali perspektywy rozwoju misji w Afryce i na Filipinach, a także za wschodnią granicą Polski: na Białorusi i w Kazachstanie.

 

Ostatnią sesją listopadowego Konwentu w Licheniu była rozmowa na temat kondycji Zgromadzenia i całej Prowincji z określeniem perspektyw rozwoju. Spotkanie zakończyła w czwartek Msza św., której przewodniczył ojciec prowincjał.

 

Oprac. na podstawie informacji

Biura Prasowego

Sanktuarium Maryjnego w Licheniu