Bądź na bieżąco

Aktualności

Spotkanie rodziców Księży Marianów w Licheniu


„To nasz dar wdzięczności dla rodziców za to, że dali swoich synów do Zgromadzenia Księży Marianów” - tak o trwających właśnie w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Spotkaniach Rodziców Księży Marianów, mówi ich organizator, marianin, ks. Tadeusz Stryczek z Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań.

 

W tegorocznych spotkaniach, które tradycyjnie potrwają 3 dni (od 13 do 15 kwietnia) bierze udział blisko 200 osób z całej Polski. Pokonują niejednokrotnie setki kilometrów, aby choć raz w roku pobyć razem, porozmawiać, nacieszyć się własnym towarzystwem i pobytem w miejscu szczególnego kultu Maryi - patronki Zgromadzenia, do którego należą ich synowie. W Licheniu mariańscy rodzice mieszkają niedaleko bazyliki z Cudownym Obrazem. Można ich często spotkać na modlitwie w tej świątyni. Chętnie przychodzą też na zorganizowane dla nich spotkania. Dzisiaj mieli okazję porozmawiać z kustoszem Sanktuarium, ks. Wiktorem Gumiennym oraz ks. Antonim Skwierczyńskim. Zakonnicy opowiedzieli im o przygotowaniach do beatyfikacji założyciela zakonu marianów o. Stanisława Papczyńskiego oraz o wydarzeniach planowanych na ten rok w Sanktuarium, czyli o poświęceniu organów, 40-leciu koronacji Cudownego Obrazu.

 

Dla pani Genowefy Zarzecznej, mamy wiceprowincjała Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów - udział w tych spotkaniach to duże przeżycie. -„W ubiegłym roku nie mogłam przyjechać i bardzo to przeżywałam. Ciągle myślałam, co oni teraz w Licheniu robią”. Pani Marianna Nowaczek opowiada, że: „warto tu przyjeżdżać. Dla nas to pewnego rodzaju wyróżnienie, ze jesteśmy rodzicami księży marianów. Poza tym, tutaj się integrujemy. Poznajemy historię zakonu, dowiadujemy się na bieżąco, co dzieje się z naszymi synami”. -„Dużo się można tu dowiedzieć i o życiu duchowym, i o zakonie. Atmosfera jest wspaniała, rodzice zakonników nawzajem się poznają. Ja tu jestem już piąty raz, więc znam prawie połowę uczestników” - tłumaczyła pani Teresa Pupiec.

 

-„Te spotkania są dowodem naszej wdzięczności dla rodziców. Tylko tyle możemy zrobić. Zawsze staram się, aby miały taki rodzinny, sympatyczny charakter, by mariańscy rodzice czuli się tu dobrze. Dla wielu z nich jest to jedyny dalszy wyjazd z domu. I choćby dlatego warto je organizować.” - tłumaczy ks. Tadeusz Stryczek, który 10. raz przygotował uroczystość.

 

Spotkania Rodziców Księży Marianów od kilku lat odbywają się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Pierwsze miało miejsce na początku lat 90.

 

/Biuro Prasowe Sanktuarium/