Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: Spotkanie rodziców i rodzin marianów


„W ten sposób pragniemy okazać naszym rodzicom wdzięczność za dar życia, wychowanie, cierpliwość, okazane serce na każdym etapie naszego życia począwszy od małego dziecka aż po dziś”. Tymi słowami ks. Tomasz Nowaczek MIC, przełożony prowincjalny Zgromadzenia Księży Marianów, podsumował spotkanie rodziców oraz krewnych księży i braci marianów, jakie w dniach 6-8 kwietnia miało miejsce w Licheniu.
Doroczny zjazd rozpoczęła w piątkowy wieczór Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. Adama Stankiewicza MIC, wicekustosza Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym w kościele parafialnym pw. św. Doroty.

Sobota, będąca głównym dniem spotkania, była przepełniona modlitwą i odpoczynkiem w zaciszu licheńskiego Sanktuarium. Osoby zainteresowane mogły zapoznać się z historią Sanktuarium dzięki pomocy przewodnika. Tuż po modlitwie koronką do Bożego Miłosierdzia uczestnicy spotkania zgromadzili się na projekcji filmu pt. „Światu potrzeba Matki”, który powstał z okazji przypadającej w ubiegłym roku 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. „Jest to spotkanie, dzięki któremu nasi rodzice mają okazję do wzajemnego poznania i spotkania się, które ma mocno duchowy charakter – poprzez uczestnictwo w Eucharystii, wspólnotą modlitwę – drogę krzyżową, koronkę do Bożego Miłosierdzia czy Apel Maryjny. Jest to także okazja do poznania Zgromadzenia, jaki jest aktualnie jego stan, co Zgromadzenie robi, co zamierza, jakie stawia sobie cele” – powiedział ks. Tomasz Nowaczek MIC.

Rodzice i krewni marianów przybywają każdego roku z początkiem wiosny do Lichenia również po to, aby spotkać się z Matką Bożą w Jej licheńskim wizerunku. Dla wielu z nich jest to niezwykle ważna wizyta, w trakcie której znajdują pocieszenie u tronu Pani Licheńskiej i czerpią siły na dalsze życie. Zdaniem Przełożonego Prowincji niebagatelną rolę odgrywa także pomoc ze strony bliskich w postaci modlitwy. „W minionym roku osobiście odczuwałem dużą potrzebę prośby kierowanej do rodziców by modlili się o powołania. Co więcej – wydaje się, że te rodziny mają w sobie również potencjał powołaniowy poprzez swoje wnuki czy prawnuki”.  

W trakcie spotkania ks. Nowaczek prosił także rodziny o posłanie misyjne w miejscach zamieszkania, aby nie obawiali się mówić o pięknie powołania zakonnego i misyjnego swoim znajomym.