Bądź na bieżąco

Aktualności

Lublin: wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza


Około stu zaproszonych gości wzięło udział – wraz z lubelską wspólnotą księży i braci marianów – we wspólnym świętowaniu pamiątki narodzin dla nieba bł. Jerzego Matulewicza, odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów i biskupa wileńskiego.

 

Tradycyjnie tego dnia swe odrzwia dla osób świeckich otworzyło mariańskie seminarium duchowne. Goście, wraz z domownikami domu seminaryjnego i sąsiedniego Mariańskiego Domu Studiów świętych Cyryla i Metodego, wzięli udział w uroczystych Nieszporach, którym przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prefekt Dariusz Drzewiecki MIC.

 

W program wspólnego dorocznego świętowania wpisana jest jednak także wspólna rekreacja. Tym razem złożyły się na nią – obok kolacji w radosnej atmosferze i przy tzw. szwedzkim stole – dwa przedstawienia teatralne w wykonaniu lubelskiego Teatru NN, działającego od 1990 r. przy ośrodku kulturalnym Brama Grodzka: „Tajbełe i jego demon” oraz „Opowieści z bramy”.  Widzowie przyjęli je z dużym entuzjazmem. Spektakle Teatru NN rodzą się z czerpania z tradycji „Lublina trzech kultur”: zachodniej, wschodniej i żydowskiej.

 

Bł. Jerzy Matulewicz zmarł 27 stycznia 1927 r. w wyniku nagłych dolegliwości zdrowotnych. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze w Rzymie 27 czerwca 1987 r. i wyznaczył dzień 27 stycznia na wspomnienie liturgiczne błogosławionego arcybiskupa. Od kilku lat lubelska wspólnota marianów świętuje ten dzień w towarzystwie ludzi świeckich, co nabiera wymiaru symbolicznego, ponieważ Odnowiciel zakonu kładł ogromny nacisk na potrzebę współpracy z ludźmi świeckimi w działalności apostolskiej Kościoła.  

 

xkt