Bądź na bieżąco

Aktualności

Lublin, Kielce: obchody wspomnienia bł. Jerzego


Szczególną formę przyjęło liturgiczne wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza (27 stycznia) w domu seminaryjnym w Lublinie. Od kilku lat tego dnia lubelska wspólnota marianów gromadzi się ze swoimi przyjaciółmi: są wśród nich osoby świeckie i zakonne oraz alumni lubelskich seminariów duchownych. W tym roku na wspólne świętowanie przybyło prawie 50 osób.

 

Wszyscy zgromadzili się najpierw na uroczystych Nieszporach, którym przewodniczył ks. dr Maciej Zachara MIC, ojciec duchowny mariańskiego seminarium. W homilii wskazał m.in. na ważną duchową cechę bł. Jerzego – miłość do Chrystusa i Kościoła. Z tej postawy rodziły się wszystkie formy zaangażowania duszpasterskiego, społecznego i naukowego Odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów.

 

Po liturgicznej modlitwie miała miejsce wspólna kolacja, a uwieńczeniem spotkania był występ artystyczny pt. „Jeśli zapomnę o Tobie”, przygotowany przez studentki KUL pod opieką p. prof. Urszuli Szwarc.

 

Bł. Jerzy był promotorem życia zakonnego w Kościele oraz zaangażowania świeckich w dzieła apostolskie. Był także – zwłaszcza jako biskup wileński – szczególnym opiekunem i reformatorem duchowieństwa diecezjalnego oraz alumnów. Obecność zatem na wspólnej modlitwie osób duchownych, zakonnych, seminarzystów i świeckich nabrała szczególnej symboliki.

 

 

Bł. Jerzy Matulewicz – który przed wstąpieniem do mariańskiego zakonu był kapłanem diecezji kieleckiej – jest także patronem jednej z parafii tej diecezji na kieleckim osiedlu Ślichowice. Tam również uczczono tego wybitnego pasterza.

 

Na wszystkich mszach św. homilie głosił ks. dr Michał Olejarczyk, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Przypomniał on dzieło życia patrona parafii, cytował jego słowa, w których bł. Matulewicz „osią życia czynił Boga”, wskazywał m.in. na „jego niesamowitą zdolność dostrzegania pól w Kościele nie do końca przeoranych, zasianych, wydających ziarno”. Jego „wielka wyobraźnia miłosierdzia” realizowała się we wcielaniu w życie raczkujących wówczas idei katolickiej nauki społecznej, czy w odrodzeniu zgromadzenia marianów – mówił ks. Olejarczyk.

 

– Uroczystości naszego patrona zbiegły się z jubileuszem 20 lat istnienia naszej parafii, a także z ważnymi wydarzeniami w Kościele litewskim, który obecny rok ogłosił Rokiem bł. Jerzego Matulewicza, z racji 85. rocznicy jego śmierci i 25 lat od beatyfikacji – powiedział KAI ks. Bogdan Pękacki, proboszcz parafii na kieleckich Ślichowicach.

 

Przypominał też, że czas jej powstania zbiegł się z ogłoszeniem abp. Matulewicza błogosławionym, dlatego patronuje on kieleckiej parafii. Wspólnota ta przez 20 lat stara się upowszechniać wiedzę o swoim patronie i szerzyć jego cześć, szczególnie poprzez dynamiczne duszpasterstwo rodzin.

 

27 dnia każdego miesiąca – w dzień śmierci bł. Matulewicza – zanoszona jest modlitwa w intencji wszystkich rodzin za jego wstawiennictwem. Kilka lat temu parafianie odbyli pielgrzymkę jego śladami, odwiedzając m.in. Wilno, Kowno, Mariampol – tam parafia pozyskała relikwie drugiego stopnia (fragmenty ubrania, trumienki). Ponadto kielecka parafia utrzymuje kontakt z siostrami ze zgromadzeń, które on powołał (m.in. z Warszawy, okolic Skarżyska–Kamiennej) oraz współpracuje z marianami, którzy prowadzą przygotowania do kanonizacji. W kościele parafialnym na Ślichowicach znajduje się portret bł. Jerzego Matulewicza, namalowany przez współczesnego kieleckiego artystę Jana Szołę.

 

xkt/KAI