Bądź na bieżąco

Aktualności

Lublin: "Gaude, Mater Polonia"


W sobotę 18 października w sposób uroczysty został zainagurowany nowy rok akademicki w murach Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie. Z okolicznościowym wykładem inauguracyjnym wystąpił prof. Joao Duque z Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego w Braga. Temat wystąpienia brzmiał "Jako obraz Boga dla nowej Europy?". Wybór prelegenta był motywowany zwyczajem zapraszania profesorów z tych krajów, z których pochodzą mariańscy alumni uczący się w lubelskiej Alma Mater. 

 

W inauguracji udział wzięli m.in. prorektor KUL ks. prof. dr hab. Sławomir Nowosad, dwaj prodziekani Wydziału Teologii KUL - o. dr hab. Ireneusz Ledwoń OFM i ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski, kierownik dziekanatu dr Marta Lizut, wikariusz ds. instytutów życia konsekrowanego w archidiecezji lubelskiej ks. prałat dr Józef Szczypa oraz rektorzy innych seminariów znajdujących się na terenie Lublina - ks. dr Franciszek Nieckarz, rektor seminarium diecezji zamojsko-lubaczowskiej oraz o. dr Stanisław Fudala OCD, rektor seminarium oo. karmelitów bosych. Władze Zgromadzenia reprezentowali ks. Andrzej Pakuła MIC, radny generalny oraz ks. Paweł Naumowicz MIC, przełożony prowincji. Obecny był także ks. Basileu Pires MIC, przełożony wikariatu portugalskiego Zgromadzenia, który miał duży wkład w zorganizowanie wizyty w Polsce tegorocznego prelegenta. Obok wyżej wymienionych osób w rozpoczęciu roku akademickiego uczestniczyło także kilkunastu wykładowców oraz współbracia marianie, w tym wychowawcy i wykładowcy seminarium.

 

Ks. prorektor S. Nowosad zwrócił uwagę, iż inauguracja odbywa się w szczególnym roku, kiedy KUL obchodzi 90. rocznicę istnienia i działalności, a Kościół dziękuje Bogu za pontyfikat dawnego profesora uczelni Jana Pawła II w 30. rocznicę jego wyboru na papieża. Nawiązując do słów Sługi Bożego, mówiących iż "człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa", zachęcał, by studenci mariańskiego seminarium nie bali się szukać odpowiedzi na pytanie co to znaczy być człowiekiem, ponieważ "człowiek współczesny ma problemy ze sobą; nie wie, kim jest i dokąd idzie". O. prodziekan I. Ledwoń, korzystając z okazji inauguracji, podziękował marianom za pracę na wydziale, który nazwał "nawiększym na świecie wydziałem teologii".

 

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy udali się do domowej kaplicy, gdzie odśpiewano nieszpory, którym przewodniczył ks. B. Pires MIC. Homilię wygłosił o. prowincjał P. Naumowicz MIC, który przestrzegał przed taką formą duchowości, w której nie ma miejsca na intelektualne poznanie prawd objawionych oraz przed drugą skrajnością - studiowaniem telogii z równoczesnym zapomnieniem o budowaniu więzi z Bogiem.

 

Pierwsi klerycy mariańscy pojawili się w Lublinie już w latach 60. ub. wieku. Wiązało się to z procesem przechodzenia z seminarium we Włocławku (gdzie przyjęto marianów po ich wysiedleniu z warszawskich Bielan przez komunistyczne władze w 1954 r.) do Lublina, gdzie można było korzystać z dobrodziejstwa KUL. Początkowo seminarzyści mieszkali na terenie miasteczka akademickiego przy ul. Weteranów oraz na różnych stancjach. Od roku 1977 marianie w Lublinie posiadają dom studiów przy ul. Bazylianówka. Do 1989 r. nasi alumni korzystali z zajęć dydaktycznych prowadzonych w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, a od tego czasu Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Marianów ma zorganizowane własne studium i jest częścią składową Wydziału Teologii KUL. Funkcję rektora seminarium sprawuje od roku 1999 ks. dr Kazimierz Pek MIC.

 

xkt

 

Zobacz galerię zdjęć dla tego wydarzenia