Bądź na bieżąco

Aktualności

Lublin: "Gaude, Mater Polonia"


Po raz 18. w murach Wyższego Seminarium Duchownego Księży Marianów w Lublinie rozległ się śpiew hymnu "Gaude, Mater Polonia", w sposób uroczysty inaugurującego nowy rok akademicki.

 

W uroczystości wzięli udział m.in. reprezentujący władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II: prorektor dr hab. Roman Doktór oraz dziekan wydziału teologii ks. dr hab. Jerzy Pałucki. Obecni byli także rektorzy seminariów duchownych archidiecezji lubelskiej, diecezji zamojsko-lubaczowskiej, oo. kapucynów i oo. karmelitów bosych oraz przedstawieciele kadry dydaktycznej pracującej w mariańskim seminarium. Władze zgromadzenia reprezentował przełożony generalny o. Jan Mikołaj Rokosz MIC oraz radny generalny ks. Joseph Roesch MIC.

 

Ks. dr Kazimierz Pek MIC, rektor mariańskiego seminarium, w słowach przywitania przedstawił hasło, mające za zadanie inspirować przeżywanie w zakresie duchowym i intelektualnym bieżącego roku akademickiego, które brzmi "Pro Ecclesia" (Dla Kościoła). Program związany z tym hasłem stanowi kontynuację roku ubiegłego, który przebiegał w duchu wezwania "Pro Christo" (Dla Chrystusa). W nawiązaniu do tej idei Ksiądz Dziekan J. Pałucki, cooperator aggregatus (współpracownik zespolony) Zgromadzenia Księży Marianów, zauważył podczas publicznego wystąpienia, iż dziś, gdy żyjemy w wolnej Ojczyźnie, nie oznacza to wcale, że służba Kościołowi stała się łatwiejszą, ponieważ zniewolenie przyjęło nowe formy. Wspomniał przy tym, iż marianie są wezwani do "rozszerzania" polskich serc, by były wrażliwe na potrzeby całego Kościoła powszechnego. W tym celu potrzebna jest odpowiednia formacja duchowa i intelektualna nowych zastępów marianów.

 

Pan Prorektor R. Doktór - nawiązując do więzi jaka łączy mariańskie seminarium, które jest częścią Wydziału Teologii KUL, z lubelską Alma Mater - wspomniał o 90. rocznicy działalności uniwersytetu. Mówiąc o tym, iż wszystkie uniwersytety różnią się między sobą, dodał, że ambicją władz KUL jest to, żeby uczelnia ta nie tylko był różną od innych, ale by "była inną, w najlepszym tego słowa znaczeniu".

 

Po przemówieniach nastąpił wykład inauguracyjny prof. dr. hab. Karola Klauzy, połączony z prezentacją pierwszego tomu serii wydawniczej "Źródła mariańskie" - dzieła bł. Stanisława Papczyńskiego pt. "Mistyczna Świątynia Boża", do którego obszerne naukowe wprowadzenie napisał wspomniany prelegent. Prof. Klauza w wykładzie inauguracyjnym wskazał m.in. na innowacyjność myśli bł. Stanisława, traktującego człowieka-świątynię jako fakt mistyczny już w XVII w., podczas gdy na dobrą sprawę takie spojrzenie na trwałe pojawiło się dopiero w wieku XX. Nazwał on założyciela marianów przewodnikiem po świecie odkrywania wizji człowieka, który w obliczu aktualnych dla jego czasów wyzwań religijnych i społecznych dawał odpowiedzi na pytania kim jest człowiek, skąd przychodzi oraz dokąd zmierza.

 

Część oficjalną zakończyła immatrykulacja pięciu nowych alumnów mariańskiego seminarium i wręczenie im indeksów przez Księdza Dziekana, po czym uczestnicy uroczystości, przenieśli się do kaplicy, w której miała miejsce liturgia nieszporów. Przewodniczył jej Ojciec Generał Jan M. Rokosz MIC.

 

xkt