Bądź na bieżąco

Aktualności

Galeria Religijnej Sztuki Ludowej na Jaszczurówce


"Świątynia" to temat tegorocznej wystawy w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II przy kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce w Zakopanem. 

 

"Kim bylibyśmy bez obecności świątyń w krajobrazie naszych miast i wsi? I Kim byłby dla nas Bóg? Ale są - majestatyczne surowe gotyckie katedry, zdobione kościoły baroku, wreszcie małe drewniane kościółki gdzieś na uboczu. Są znakiem Bożej obecności i Bożego zamieszkiwania pośród nas, świadectwem bliskości Boga w Jego Kościele" - piszą o tegorocznym temacie wystawy w okolicznościowym folderze jej organizatorzy - mariańscy seminarzyści. Podkreślają przy tym, iż temat wypłynął także z przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia kaplicy na Jaszczurówce, obiektu, który stanowi perłę architektury zakopiańskiej (zob. informacja nt. jubileuszu poniżej). 

 

Galeria Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II na Jaszczurówce powstała w 1988 r. z inicjatywy alumna Jarosława Gamrota MIC. Od tej pory każdego lata galeria prezentuje obrazy treści religijnej malowane na szkle. Swoje prace wystawiali i wystawiają w niej najznakomitsi twórcy podhalańskiego malarstwa na szkle. Wystawy mają zawsze charakter tematyczny, a artyści dostosowują swoje prace do myśli przewodniej danej ekspozycji. Dla mariańskich kleryków, którzy pełnią rolę organizatorów, wyzwaniem jest zawsze stworzenie takiej scenerii wystawy, która będzie dopasowana do tematu. Do ciekawszych tematów dotychczasowych wystaw można zaliczyć: "Madonna w podhalańskim malarstwie na szkle", "Krzyże podhalańskie", Święci Pańscy", "Aniołowie Pańscy", "Pro Christo et Ecclesia" czy "Oblicze Chrystusa".

 

Wystawa ma charakter sezonowy (okres letni). W tym roku trwa od 23 czerwca do 5 września.