Bądź na bieżąco

Aktualności

Zakopane – Jaszczurówka: Rodzina na szkle malowana


„Rodzina z Nazaretu” - to temat tegorocznej, XXXV już wystawy malarstwa na szkle, jaką będzie można oglądać w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II w Zakopanem na Jaszczurówce w czasie tegorocznych wakacji. Organizatorami corocznych wystaw już od kilkudziesięciu lat są klerycy mariańskiego Seminarium w Lublinie.
Inspiracją tematu tegorocznej wystawy był zakończony 26 czerwca, a ogłoszony 19 marca 2021 r. przez papieża Franciszka, Rok Rodziny. Był to szczególny czas przyglądania się relacjom, jakie były udziałem Matki Najświętszej, św. Józefa i Jezusa w Nazarecie. Refleksja zaś nad św. Rodziną z Nazaretu miała wzbudzić w sercach wszystkich małżeństw i rodzin pragnienie tworzenia wzajemnych więzi i relacji na wzór Świętej Rodziny. Efektem takich przemyśleń i refleksji stała się właśnie tegoroczna wystawa malarstwa na szkle, która mieści się w podziemiach Kaplicy Witkiewiczowskiej na Jaszczurówce.

Artyści poprzez swoje prace pragną zachęcić odwiedzających wystawę turystów do refleksji nad rodzinami, z których się wywodzą, nad relacjami, które sami tworzą poprzez wypełnianie powołania matki, ojca, babci, dziadka, syna, córki, wnuka czy wnuczki. Jak określają klerycy przygotowujący tegoroczną ekspozycję poprzez wystawę pragną „pomóc zwiedzającym na nowo odkryć świętość Rodziny z Nazaretu i zainspirować ich do Jej naśladowania w codziennym życiu”.

Artystami, którzy wystawiali lub wystawiają swoje pracy w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej są między innymi: Barbara Baniecka-Dziadzio, Bogdan Dziadzio, Anna Bogucka, Stanisława Czech-Walczak, Bożena Doleżuchowicz-Mickiewicz, Joanna Dziubińska, Zofia Fortecka, Magdalena Fortecka, śp. Jan Fudala, Agnieszka Górkiewicz, Krzysztof Karasek, śp. Jan Kosiński, Anna Liscar, Anna Madeja, Celina Mendel-Bugajska, śp. Ewelina Pęksowa, Jolanta Pęksa, Piotr Piotrowski, Anna Pitoń-Bachleda, Marta Stasiowska-Walczak, Anna Stopka-Słowińska, śp. Władysław Walczak-Baniecki, Janina Walczak-Budzicz, śp. Zdzisław Walczak, Stanisław Wyrtel.

Galeria będzie czynna dla zwiedzających w dniach od 9 lipca do 28 sierpnia 2022 r. w podziemiach kaplicy na Jaszczurówce:
- od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-16.30,
- w niedziele w godzinach 11.00-16.30.
Wstęp wolny.