Bądź na bieżąco

Aktualności

Zakończyły się Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe


W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej zakończyły się 29. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe, które w tym roku przebiegały pod hasłem: "Chciani i kochani przez Boga". Jak każdego roku do Lichenia przybyły tysiące osób, które toczą walkę z różnego rodzaju uzależnieniami, by przed Obrazem Bolesnej Królowej kolejny raz ofiarować siebie i swoją drogę ku wolności.

Spotkania rozpoczęły się już w czwartek (28 lipca) różnego rodzaju prelekcjami i konferencjami o tematyce uzależnieniowej. Na piątkowe popołudnie zaplanowano również panele dyskusyjne i mityngi. Jak zawsze w sobotę, o godz. 9.00 uczestnicy Spotkań mogli wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Poprowadził ją ks. Stanisław Kowalski z diecezji włocławskiej, a wypełniły je świadectwa osób zmagających się ze swoimi uzależnieniami oraz świadectwa współuzależnionych. 


Oficjalne otwarcie Spotkań miało miejsce tuż przed południem na placu przed licheńską bazyliką. Przybyłych przywitał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium. „Święty Jan Paweł II, gdy był w naszym sanktuarium, powiedział, że jest to miejsce, które Maryja bardzo umiłowała. Tu jesteście, w miejscu, które Maryja umiłowała i bardzo się z tego cieszę. Jest tu atmosfera radości, pokoju i nadziei w sercach. Hasło tegorocznych dni to „Chciani i kochani przez Boga”. Od tego wszystko się zaczyna. Jeśli uwierzymy w te słowa, spełnią się nasze wszystkie nadzieje i oczekiwania. Znajdziemy radość i szczęście, umocnienie na dalsze nasze pielgrzymowanie. Tu jesteśmy tylko na chwilę, jak na przystanku, w drodze. Nie bójmy się wędrować przez nasze życie, nawet, gdy jest trudne, bo Bóg jest z nami.  Kocha nas tak bardzo, że chce mieć nas przez całą wieczność” – mówił ks. Kumala.

„Jesteście zawsze chciani w Licheniu przez gospodarzy tego miejsca - Marianów” – dodał współorganizator wydarzenia, ks. Zbigniew Borkowski MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.
Elementem rozpoczęcia było także wręczenie statuetki „PELIKAN” dla osób zasłużonych dla ruchu trzeźwościowego. Wyróżnienie w tym roku otrzymała Teresa Agata K. „święta alkoholiczka”. „Największą nagrodą jest, jeśli moje koło ratunkowe, które rzucam, trafi. Jeśli osobie, która potrzebuje pomocy, doda odrobinę nadziei, wiary. Bardzo pragnęłam tu być i dziękować za ten przeżyty czas” – mówiła laureatka, żyjąca bez alkoholu od 40 lat, którą Rafał Porzeziński nazwał „ocaloną, by ocalać”.

O godzinie 14.00, pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Borkowskiego MIC, w bazylice została odprawiona Msza Święta za zmarłych ze środowisk trzeźwościowych, którzy odeszli na „wieczny mityng”. Wieczorem zaś,  podczas Mszy Świętej o godz. 19 .00, tysiące osób dziękowało Bogu i jednocześnie prosiło Boga, przez wstawiennictwo Pani Licheńskiej, o łaskę trzeźwego życia i szczęścia rodzinnego. Przewodniczył jej ks. biskup Tadeusz Bronakowski, który z ramienia Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Podczas liturgii zostały również wręczone medale z okazji 25-lecia trzeźwości. Po Mszy miały miejsce różnego rodzaju mityngi dla uzależnionych i współuzależnionych.

Spotkania zakończyła Msza św. sprawowana w niedzielę w licheńskiej bazylice, o godz. 7.30.
Uczestnicy Spotkania już zapowiedzieli swój udział w przyszłorocznych spotkaniach, jak zawsze w ostatni weekend lipca.