Bądź na bieżąco

Aktualności

Warszawa: XIV Targi Wydawców Katolickich


Jutro rozpoczynają się XIV Targi Wydawców Katolickich. W dniach 28-30 marca na warszawskich Stegnach swą ofertę zaprezentuje bez mała 90 wystawców. Wśród nich oficyny znane i zasłużone: ZNAK, Pallottinum, W drodze, Wydawnictwo WAM, Księgarnia św. Jacka, Wydawnictwo Sióstr Loretanek czy choćby Instytut Wydawniczy PAX, ale i zupełnie ‘młode’, jak Wydawnictwo Serafin z Krakowa. Nadto – podobnie jak w latach poprzednich – wystawiać się będzie Edizioni San Paolo z Włoch.

 

Gościem Honorowym Targów organizowanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz Wydawnictwo Księży Marianów MIC będzie wydawnictwo ZORO, działające na terenie Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Powstało ono w 1994 roku, by utworzyć pomost pomiędzy tymi dwoma krajami, które doświadczyły okrutnej i bratobójczej wojny. Wojna sprawiła, że wszelkie istniejące między nimi dawne więzi społeczne i kulturalne zostały zerwane. „Ich odbudowa – jak twierdzi założyciel oficyny Zoran Filipovic – stała się więc naszym zadaniem. Publikujemy książki na tematy religijne, literaturę piękną, filozoficzną, naukową, historyczną, a także albumy i monografie, z których jesteśmy najbardziej znani. Jesteśmy też dumni – dodaje – z naszych pięciu monografii na temat Ojca Świętego Jana Pawła II, za które zdobyliśmy złote i srebrne medale międzynarodowe”.

 

Patronat honorowy nad XIV TWK objęli m.in. Prymas Polski – kard. Józef Glemp oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski.

 

Kalendarz imprez targowych, jak co roku, przedstawia się interesująco. I tak już w pierwszym dniu Targów odbędą się panele, które winny wzbudzić duże zainteresowanie. Na początek: «Kim są autorytety współczesnych Polaków?», z udziałem m.in. o. Tomasza Dostatniego OP oraz prof. Ireneusza Krzemińskiego, nieco później – równie ciekawy – «Religia na maturze». Tu swój udział zapowiedział ks. abp Kazimierz Nycz. Na koniec tego dnia Targów zapowiedziano zaś dyskusję: «Karykatura Boga. Jak wielka jest potęga i niebezpieczeństwo obrazu?». Dzień kolejny Targów rozpocznie spór o magię. Ten zresztą kontynuowany będzie w różnych formach przez pozostałą cześć dnia. Około południa przysłuchiwać się będzie można panelowi: «Księża w mediach – media o księżach». Tu swą opinią na ten temat dzielić się będzie m.in. Piotr Semka [„Rzeczpospolita”]. Nieco później przywołana zostanie debata, jaką żyją ostatnio nie tylko media. Jej istotę dobrze oddaje tytułowe pytanie ją prowokujące: «Dlaczego in vitro?». Rozważać je będą m.in.: Tomasz Rokicki, dr n. med. z Kliniki InviMed, Europejskiego Centrum Macierzyństwa, oraz ks. dr Artura Filipowicz SJ, specjalista z dziedziny biopolityki z Instytutu Politologii UKSW. Co zrozumiałe, to tylko wybrane elementy programu targowego, który jak zwykle jest o wiele bogatszy. Spośród spotkań z autorami warto już dziś zaprosić na rozmowę z Janem Grzegorczykiem, autorem bestsellerowej trylogii o księdzu Groserze.

 

W pierwszym dniu Targów, 28 marca, ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2008. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi dzień później, czemu towarzyszyć wykonanie Credo Henriego Seroki [m.in. w wykonaniu kompozytora].

 

Dnia 26 marca, w środę, o godz. 11.00 w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski [Skwer Kard. Wyszyńskiego 6] odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Zostaną wówczas ogłoszone nazwiska dziennikarzy wyróżnionych Nagrodą MAŁEGO FENIKSA 2008 za promowanie książki katolickiej w mediach.

 

Wszelkie informacje dotyczące XIV Targów Wydawców Katolickich dostępne są na stronie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich pod adresem: swk.pl.

 

Krzysztof R. Jaśkiewicz
rzecznik prasowy XIV TWK