Bądź na bieżąco

Aktualności

Warszawa: Marianie wśród i dla chorych


Wśród placówek, w jakich posługują Marianie znajduje się Sanktuarium ku czci Matki Bożej z Lourdes. Znajduje się ono na warszawskiej Pradze przy ulicy Wileńskiej. Tam również 11 lutego odbędą się główne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej z Lourdes. Mszy św. odpustowej, sprawowanej o godz. 11.00 będzie przewodniczył bp Jacek Grzybowski – biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Na te uroczystości marianie posługujący w sanktuarium chorych serdecznie zapraszają

W piątek, 11 lutego przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes oraz ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1992 roku Światowy Dzień Chorego. Wspomnienie to związane jest z objawieniami, jakie miały miejsce w 1858 roku. Maryja objawiła się ubogiej pasterce, św. Bernadecie Soubirous, w Grocie Massabielskiej w Lourdes. Podczas osiemnastu zjawień trwających od 11 lutego do 16 lipca Maryja wzywała do modlitwy i pokuty. Podczas jednego z objawień, 25 lutego św. Bernadetta usłyszała polecenie, by napiła się wody i obmyła w źródle. Dziewczyna myślała, że chodzi o wodę z pobliskiej rzeki, w której kierunku się udała, na co natychmiast otrzymała polecenie udania się we wskazane w pobliżu groty miejsce, gdzie odnalazła źródło, którego dotąd nie było. Woda z niego wybijała coraz mocniej. Wkrótce okazało się, że ma także moc leczniczą. 25 marca 1858 roku św. Bernadetta znów zobaczyła Matkę Bożą, która zapytana o Jej imię usłyszała słowa: „Jam jest Niepokalane Poczęcie”. Papież Leon XII, w 1891 roku ustanowił święto Objawienia Matki Bożej z Lourdes, które w 1907 roku, papież Pius X rozciągnął na cały Kościół. Od tej pory Lourdes zasłynęło, jako sanktuarium, do którego po uzdrowienie przybywali chorzy nie tylko z okolicznych miejscowości, ale całego świata.

Żyjący w XVII w. św. O. Stanisław Papczyński widział wielu cierpiących i konających z powodu odniesionych w bitwach ran lub różnych chorób i przychodził im z pomocą, pocieszając oraz przygotowując na śmierć. Inspirowani postawą swego Założyciela, współcześni marianie prowadzą posługę wśród chorych i umierających w wielu miejscach. W każdej parafii odwiedzają chorych z posługą sakramentalną, zazwyczaj w pierwsze piątki miesiąca. Oprócz tego marianie prowadzą Stacjonarne Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym oraz Ośrodek Hospicjum Domowe przy ul. Tykocińskiej 27/35 w Warszawie. Jako kapelani sprawują również opiekę duszpasterską nad chorymi w Instytucie Psychiatrii i Neurologii przy ul. Sobieskiego 9 w Warszawie, w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Szpitalnej 1 w Górze Kalwarii oraz w Hospicjum Elbląskim im. dr Aleksandry Gabrysiak przy ul. Toruńskiej 17B w Elblągu.