Bądź na bieżąco

Aktualności

Walsingham: 12. Narodowa Pielgrzymka Apostołów Bożego Miłosierdzia


W sobotę 4 czerwca br. w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej w Walsingham odbyła się 12. Narodowa Pielgrzymka Apostołów Bożego Miłosierdzia w Wielkiej Brytanii, organizowana rokrocznie przez Apostolat Bożego Miłosierdzia Księży Marianów.
W tym roku pielgrzymka jest przeżywana w ramach ogólnokrajowych obchodów Platynowego Jubileuszu, czyli 70-lecia panowania królowej Elżbiety, a więc i modlitwy, do której wzywa Konferencja episkopatu Anglii i Walii, by monarchini „nadal doświadczała niezachwianej miłości Boga i wiernie służyła swojemu ludowi”.

Tematem przewodnim tegorocznej pielgrzymki były słowa: The Merciful Lifestyle, dlatego w pierwszej przedpołudniowej konferencji ks. dr Jacek Rygielski MIC nakreślił styl życia jaki był udziałem największej apostołki Bożego Miłosierdzia, św. s. Faustyny Kowalskiej. Natomiast w drugiej popołudniowej konferencji ks. dr Łukasz Mazurek MIC wskazał w kontekście ostatnich wydarzeń nie tylko na Ukrainie na te miejsca, gdzie dzisiaj szczególnie trzeba nam świadczyć miłosierdzie i głosić światu prawdziwy obraz Boga.

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. bpa Davida Oakley, ordynariusza diecezji Northampton w której oprócz Księży Marianów uczestniczył także ks. Philip Moger, rektor sanktuarium oraz przybyli ze swoimi grupami duszpasterze. Dla wszystkich czcicieli Bożego Miłosierdzia drugim najważniejszym punktem pielgrzymki była uroczysta celebracja Godziny Miłosierdzia oraz możliwość oddania czci Jezusowi Miłosiernemu w obrazie namalowanym według wskazówek samego Jezusa przekazanych św. s. Faustynie.

Organizowana rokrocznie przez Marianów narodowa pielgrzymka czcicieli Bożego Miłosierdzia na Wyspach na stałe wpisała się już w program pastoralny Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Walsingham nazywanego także Angielskim Nazaretem. To tutaj Matka Boża miała obiecać, że ktokolwiek uda się z pielgrzymką do tego miejsca z prośbą, "nigdy nie odejdzie nie wysłuchany”.

Obecny budynek sanktuarium został zbudowany jako kaplica w 1340 r. Kaplica ta nazywana jest potocznie "Kaplicą Klapków" (Slipper Chapel). Ta dziwna nazwa pochodzi od pierwotnej jej funkcji, gdyż to właśnie w tej kaplicy zbudowanej w Houghton St Giles, około 1 mili od Walsingham, dawniej pielgrzymi zdejmowali buty, aby ostatnią "świętą milę" do sanktuarium przejść o bosych stopach.

Erazm z Rotterdamu odwiedził Walsingham w 1513 r. i był pod wrażeniem przepychu i niesłychanego bogactwa Sanktuarium, które było wówczas najważniejszym ośrodkiem kultu maryjnego w Anglii. W 1538 r. król Henryk VIII, na skutek zerwania z katolicyzmem, nakazał zamknięcie opactwa w Walsingham. Święty Dom został spalony, a figura Maryi zabrana do Londynu i tam zniszczona. W 1896 r. panna Charlotte Boyd kupiła "Kaplicę Klapków" i zaczęła jej odbudowę. Pierwsza msza od czasów reformacji miała miejsce w kaplicy w święto Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 1934 r., a kilka dni później kardynał Francis Bourne poprowadził pielgrzymkę 10 tysięcy wiernych do kaplicy i ogłosił powstanie Narodowego Sanktuarium Matki Bożej w Walsingham. Od 12 lat w pierwszą sobotę czerwca do tego właśnie sanktuarium przybywają czciciele Bożego Miłosierdzia skupieni wokół prowadzonego przez Marianów Apostolatu Bożego Miłosierdzia.


James Robson (tłum. ks. Łukasz Mazurek MIC)
Zdjęcia: Lukasz Mazurek MIC i Millie Fernandez
https://www.walsingham.org.uk/event/national-divine-mercy-pilgrimage-2/