Bądź na bieżąco

Aktualności

Turniej ministrancki w Licheniu


Jak co roku, w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w dniach 10-12 listopada, odbył się Turniej Ministrancki, w którym wzięło udział 160 ministrantów posługujących w parafiach Księży Marianów. Członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza w wieku szkolnym i studenckim zmagali się w turnieju sprawnościowym i wiedzy nt. fundamentów wiary, wzrastali duchowo i integrowali się.
W tym roku ministranci mieli przygotować się na podstawie książki „Więcej niż cieśla” na temat fundamentów wiary, odpowiedzieć na pytania: jak bronić swojej wiary? Skąd wiemy, że Ewangelia jest wiarygodna, czy słowa Chrystusa można udowodnić?
 
Ważne, by ministranci potrafili obronić swoją wiarę w różnych środowiskach - podkreślił ks. Michał Garbecki, marianin z parafii Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie w Warszawie. Ks. Garbecki zwrócił uwagę, że ministranci muszą szczególnie dbać o wzrost swojej wiary. - Wyzwaniem jest po to, by ministrant, który służy przy ołtarzu, służył z serca, żeby miał świadomość, że robi to dla Jezusa. Problemem jest czasem skupienie się na różnych zadaniach, np. kadzidle. To nie obrządek, ale obecność przy Chrystusie. Ważne, by ministrantura nie kończyła się na tym, że perfekcyjnie wykonuje się czynności, ale sercem odbiega daleko - mówił warszawski duszpasterz.
 
W programie spotkania znalazły się: poprzedzona katechezą i przygotowaniem spowiedź, uroczysta Msza św., modlitwa na Apelu Maryjnym, konferencje, droga krzyżowa oraz Msza św. w Grąblinie - miejscu objawień Matki Bożej Licheńskiej oraz turnieje.

W turniejach oprócz zwycięzców indywidualnych, wyłoniły się także najlepsze parafie: Turniej wiedzy nt. fundamentów wiary wygrała Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie, a Turniej sprawnościowy parafia pw. NMP Matki Kościoła w Rdzawce.