Bądź na bieżąco

Aktualności

Tajynsza: Poświęcenie nowego domu


Budowa nowego domu duszpasterskiego w Tajynszy, KZ, dobiegła końca. Została przeprowadzona ogromnym wysiłkiem w krótkim, wymuszonym miejscowym klimatem, czasie. Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu wielu, bardzo wielu ofiarodawców z Polski i innych krajów, organizacji wspierających ośrodki misyjne i zaangażowaniu miejscowych duszpasterzy i wiernych.
2 września 2021 roku, o 18:30 rozpoczęła się w kościele parafialnym w Tajynszy  (Kazachstan) uroczysta Msza św., której przewodniczył JE abp Tomasz Peta, metropolita Astany (Nur Sultan) i przewodniczący Episkopatu Kazachstanu. W koncelebrze uczestniczyli odbywający wizytację kanoniczną wspólnoty mariańskiej w Kazachstanie ks. Tomasz Nowaczek MIC, przełożony Prowincji Polskiej i ks. Sławomir Homoncik MIC, wikariusz prowincjalny, marianie pracujący na codzień w Tajynszy - ks. Alexey Mitsinski MIC i ks. Stefan Wysocki MIC oraz księża z dekanatu. Wśród przybyłych na uroczystość wiernych były także siostry zakonne pracujące w dekanacie.
W kazaniu abp Peta wspomniał księży, którzy pracowali w Tajynszy wcześniej, w tym abp. Jana Pawła Lengę. Ks. Prowincjał na koniec Eucharystii poprosił wiernych o modlitwę za pracujących w Tajynszy marianów oraz o świadectwo wiary. "Niech to miejsce będzie przestrzenią oddziaływania i głoszenia Tajemnicy Niepokalanego Poczęcia, choćby poprzez uczestnictwo w Eucharystii, głoszenie Tajemnicy Krzyża, która w Eucharystii się dokonuje".
Po zakończeniu liturgii Abp. Tomasz Peta dokonał poświęcenia nowego budynku duszpasterskiego, w którym znalazły się zarówno pomieszczenia dla grup parafialnych, jak i mieszkania dla posługujących księży. Rezydencja w Tajynszy, która przynależy do domu zakonnego w Karagandzie, została dedykowana Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
Po zakończeniu uroczystości, wszyscy uczestnicy - duchowni i świeccy - spotkali się na agapie.