Bądź na bieżąco

Aktualności

Rwanda: co się dzieje na misji w Nyakinama


Czas Wielkiego Postu. Rozpoczynamy rekolekcje i spowiedź, najpierw w centralach (wioski, gdzie są kaplice; mamy trzy kaplice w terenie), potem w samym kościele parafialnym. Tematem  będzie komunia św. i poprzedzający ją gest przekazania sobie pokoju. Słowo będzie głosił ks. Grzegorz Leszczyk MIC, który jest w Rwandzie od półtora roku. Będą to jego pierwsze rekolekcje parafialne głoszone w języku kinyarwanda. Poradzi sobie. My będziemy pomagać w spowiedzi. Na centralę wyjeżdżamy wszyscy. Wierni najpierw słuchają katechezy ("nauki"), a potem wszyscy razem rozpoczynamy spowiedź, która trwa z reguły kilka dobrych godzin. Rekolekcje w jednej centrali trwają trzy dni: w piątek, w sobotę i kończą się niedzielną mszą świętą.

 

Rozpoczynamy budowę kilku domów dla biednych rodzin. Młodzieżowe komisje Caritas z każdej centrali wytypowały rodziny - kandydatów do tej pomocy. Ofiarodawcami są dobrodzieje z polskiej fundacji Watoto (www.dzieciafryki.org). "Rozpoznaniem" i budową domów zajmuje się ks. Grzegorz, jako opiekun dzieci i młodzieży. (W galerii zobacz zdjęcia domu stojącego w oparciu o łaskę Bożą oraz nowego domu, jaki zostanie zbudowany - oby łaska Boża też mu towarzyszyła).

 

Kontynuujemy remont szkoły podstawowej w Nyakinama. Dobrodziejami, pod patronatem i za uprzejmością "Małego Gościa Niedzielnego", są dzieci z polskich szkoł i parafii. (Galeria zdjęć przedstawia szkołę przed remontem jak i w jego trakcie.) Nad sprawnym przebiegiem prac czuwa ks. Marek Ciebień MIC.

 

Styczeń (a w niektórych przypadkach początek lutego) to początek roku szkolnego i akademickiego w Rwandzie. Dzięki Ofiarodawcom z Polski, współpracujących ze wspomnianą już fundacją "Watoto" oraz jednego ofiarodawcy indywidualnego z mariańskiej parafii na warszawskim Marymoncie, wyprawiliśmy do szkoły około 300 młodych ludzi ze szkół średnich i dziesiątkę studentów. W Rwandzie wszystkie szkoły średnie są płatne, pomoc ta jest wręcz nieoceniona. Przed pójściem do szkoły najlepsi uczniowie otrzymali (jako nagrodę i stymulację dla siebie oraz innych do dobrej nauki) słowniki francusko-angielskie. Oba języki są urzędowe, czyli równorzędne, choć przeważa francuski; angielski jest jednak coraz bardziej popularny, zwłaszcza w biurach. (W galerii zdjęć można zobaczyć przekazanie młodzieży słowników.)

 

Nyakinama jest też domem formacji (postulat i nowicjat) dla młodych Afrykańczyków. Obecnie jest ich sześciu, po dwóch z Rwandy, Konga i Kamerunu. Czterech jest na studiach: trzech studiuje filozofię w Kabgayi, w Rwandzie i jeden teologię w Yaounde, w Kamerunie.

 

ks. Ryszard Kusy MIC
misja Nyakinama - Rwanda

 

Zobacz galerię zdjęć dla tego wydarzenia