Bądź na bieżąco

Aktualności

Rwanda: Centrum Formacji Maryjnej Księży Marianów w Kibeho


Wspólnota księży marianów ze względu na swój maryjny charyzmat pracuje w Kibeho na południu Rwandy. Kibeho jest jedynym w Afryce miejscem uznanych oficjalnie przez Kościół katolicki objawień maryjnych. Objawienia te rozpoczęły się 28 listopada 1981 r. i trwały do 1989 r. Maryja objawiła się jako Matka Słowa trzem uczennicom miejscowej szkoły średniej. Główne przesłanie objawień Matki Bożej to wezwanie do nawrócenia i do autentycznego życia chrześcijańskiego. Dekretem z 29 czerwca 2001 r. Stolica Apostolska uznała autentyczność tych objawień. W Kibeho zbudowano kaplicę objawień, która stała się początkiem sanktuarium Matki Słowa. Opiekę nad sanktuarium powierzono księżom pallotynom obecnym w Rwandzie od przeszło 30 lat.

 

Rwanda - Kibeho - Centrum Formacji Maryjnej Księży Marianów 

 

Księża marianie  zostali poproszeni o stworzenie w Kibeho ośrodka formacyjno-rekolekcyjnego dla potrzeb licznie przybywających tu pielgrzymów. W 2004 r. rozpoczęto budowę Centrum Formacji Maryjnej (CFM), które zostało nazwane Kana. Pod koniec 2007 r., na zakończenie jubileuszu 25-lecia objawień maryjnych w Kibeho została ukończona budowa głównej części ośrodka. Obecnie Centrum "Kana" dysponuje dużą kaplicą i domem rekolekcyjnym gdzie regularnie każdego miesiąca odbywają się cykle rekolekcyjne dla osób duchownych i świeckich. Centrum prowadzi także działalność wydawniczą, udostępniając środowisku rwandyjskiemu książki i broszury o tematyce maryjnej oraz z zakresu duchowości zgromadzenia marianów. Książki wydawane są w języku francuskim oraz miejscowym kinyarwanda.

 

Dyrektorem oraz inicjatorem Centrum Formacji Maryjnej w Kibeho jest ks. Leszek Czeluśniak MIC. Jest on także przełożonym Mariańskiej Misji w Rwandzie, do której należą dom w Nyakinama na północy kraju oraz rezydencja w Kibeho. Ks. Czeluśniak jest wspomagany przez ks. Bogusława Gila MIC, który jest odpowiedzialny za mariańskich kleryków na terenie Misji w Rwandzie. Do wspólnoty w Kibeho przynależy także brat Łukasz Latawiec MIC, nowy misjonarz przebywający obecnie na kursie języka francuskiego we Francji. 

 

Oprócz  pracy ewangelizacyjno-formacyjnej  w ramach Centrum Formacji Maryjnej marianie z Kibeho angażują się także na prośbę biskupa w pracę duszpasterską w okolicznych parafiach diecezji Gikongoro, do której należy Kibeho.  Praca ta polega na odprawianiu mszy św. w niedziele w różnych kaplicach dojazdowych parafii oraz na pomocy w spowiadaniu wiernych, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu.

 

Znakiem charakterystycznym CFM Księży Marianów w Kibeho jest wielka wykonana z brązu sześciometrowa figura Jezusa Miłosiernego, która została przysłana do Rwandy z USA. Od samego początku pobytu marianów w Kibeho tj. od 2004 r. jest najważniejszym punktem rozległego ośrodka zbudowanego na dziesięciohektarowym terenie. Figura przyciąga do Kany tysiące pielgrzymów. Codziennie o godzinie 15.00 ludzie gromadzą się przed nią na modlitwie. Każdej soboty zaś po takiej modlitwie odprawiana jest Eucharystia, która gromadzi głównie okoliczną ludność.

 

Dom rekolekcyjny Centrum Formacji Maryjnej Księży Marianów w Kibeho jest otwarty dla wszystkich ludzi dobrej woli pragnących pogłębić swoja wiarę, czy też ją odnaleźć w bliskości miejsca uświęconego przez objawienia Matki Bożej. Przybywają tu mieszkańcy Regionu Wielkich Jezior (Rwanda, Kongo, Burundi) jak również Amerykanie i Europejczycy. Zapraszamy wszystkich.

 

ks. Bogusław Gil MIC
Misja Kibeho, Rwanda