Bądź na bieżąco

Aktualności

Rozpoczęliśmy Jubileusz 350-lecia Zgromadzenia Marianów


W wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP rozpoczęliśmy świętowanie Jubileuszu 350-lecia założenia Zgromadzenia Księży Marianów. Formalnie, jubileusz przypada 11 grudnia 2020 roku, w rocznicę "Oblatio" św. Stanisława. Obchody zakończone będa 8 grudnia 2023 roku w rocznicę pierwszej aprobaty kościelnej mariańskiej wspólnoty w Puszczy Korabiewskiej.

Mszy Świętej siódmego grudnia o godz. 18.00 przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz - arcybiskup Archidiecezja Warszawska, homilię wygłosił biskup Romuald Kamiński - biskup Diecezja Warszawsko-Praska. W koncelebrze obecny był także biskup Jonas Ivanauskas - biskup koszedarski, a także nasi współbracia z okolicznych marianskich domów zakonnych. Przybyli współbracia z obu domów w Górze Kalwarii, z Goźlina, z Marymontu i Pragi w Warszawie, z Lublina, z Grudziądza, a nawet z Elbląga.
Następnego dnia wieczorem, podczas uroczystej Eucharystii o godz. 18.00 sprawowanej pod przewodnictwem ks. Tomasza Nowaczka MIC, przełożonego polskiej prowincji Zgromadzenia, tradycyjnie odnowiliśmy nasze śluby zakonne.
Pierwszy rok obchodów służy de facto duchowemu przygotowaniu Jubileuszu, który będzie miał miejsce 11 grudnia 2020 roku, w 350 rocznicę złożenia "Oblatio", czyli aktu ofiarowania siebie przez św. Stanisława Papczyńskiego, deklarującego wolę założenia wspólnoty zakonnej oddanej czci Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. W przyszłym roku (2020), gdy marianie na całym świecie będą odnawiać swoją profesję zakonną w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, posłużą się właśnie tekstem "Oblatio", jako wyraz i znak duchowego przyjęcia charyzmatu swego Założyciela.
Jubileusz będzie trwał aż do 8 grudnia 2023 roku, roku w którym przypada 350 rocznica pierwszej aprobaty eklezjalnej danej mariańskiej wspólnocie w Puszczy Korabiewskiej (dziś Puszcza Mariańska). Przez te cztery lata Wielkiego Jubileuszu wspólnota mariańska będzie podejmować na nowo refleksję nad swoim charyzmatem poprzez organizowanie spotkań marianów z całego świata: konwentów przełożonych, seminarzystów, braci, ale też świeckich współpracowników Zgromadzenia związanych z naszą zakonną wspólnota przez Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich, Bractwa Niepokalanego Poczęcia czy inne grupy wiernych.
Jest naszym pragnieniem, by podczas trwania Jubileuszu powstawały przy naszych placówkach na całym świecie Bractwa Niepokalanego Poczęcia. W niektórych miejscach już one są i działają. W innych trzeba je dopiero założyć. Tak więc czas Wielkiego Jubileuszu będzie nie tylko okresem świętowania, ale i wytężonej pracy duszpasterskiej.
350 lat może wydawać się niewiele - są zakony znacznie starsze, ale żaden z nich nie powstał w Polsce. Marianie są najstarszym polskim męskim zgromadzeniem zakonnym, które istnieje do dnia dzisiejszego.