Bądź na bieżąco

Aktualności

Odpust w Licheniu (zapowiedź)


 

W najbliższy poniedziałek, 2 lipca, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu przypada odpust Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Podczas tej uroczystości zostaną poświęcone i oficjalnie oddane do użytku licheńskie organy - największy instrument w Polsce.

 

Uroczystości odpustowe rozpoczną się już w niedzielę. O godz. 17.15 w bazylice wierni będą modlić się na nieszporach. Na godz. 19.00 natomiast zaplanowano recital muzyczny współtwórcy licheńskich organów prof. Andrzeja Chorosińskiego.

 

W poniedziałek Msze będą odprawiane w bazylice o godz.: 6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00. A w kościele pw. św. Doroty o: 9.00, 10.30, 20.00. Główna Msza odpustowa odbędzie się w poniedziałek 2 lipca. o godz. 12.00. Będzie jej przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Mering. Wtedy w obecności pielgrzymów poświęcone zostaną licheńskie organy. To największy instrument w Polsce i czwarty pod względem wielkości w Europie. Jego budowa trwała cztery lata. Organy składają się z pięciu elementów rozmieszczonych w częściach: południowej, wschodniej i zachodniej licheńskiej bazyliki. Instrument liczy 157 głosów. Znany w świecie organista, mieszkający w Belgii, prof. Karol Gołębiowski nagrał w maju na tych organach płytę z muzyką francuską z drugiej połowy XIX wieku. - „Jest to pierwsza płyta nagrana w wykorzystaniem całego instrumentu. Przygotowano ją specjalnie na uroczystości 2 lipca” - powiedział rzecznik prasowy Sanktuarium, ks. Zbigniew Krochmal.

 

Licheń będzie obchodził odpust Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej po raz trzeci. W 2005 roku święto to ustanowiła Stolica Apostolska.

 

Odpust to przywilej, jaki ustanowił Kościół katolicki chcąc zachęcić wiernych do większej gorliwości w modlitwie, dobroczynności i miłości; darowanie kary za popełnione grzechy odpuszczone w sakramencie pokuty. Jest to możliwe dzięki nieskończonym zasługom Chrystusa i uczestnictwu świętych w Jego męce i chwale. Warunkiem uzyskania odpustu zupełnego jest odpuszczenie grzechów w sakramencie pokuty oraz udział w Eucharystii, przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu. Warunki te powinny być wypełnione w miejscu i w dniu uroczystości odpustowej. Nawiedzenia miejsca odpustu można dokonać od południa dnia poprzedzającego aż do północy kończącej dzień oznaczony.

 

źródło: www.lichen.pl