Bądź na bieżąco

Aktualności

Londyn: Odsłonięcie tablicy ku czci gen. Józefa Hallera na Ealingu


W sobotę, 1 października 2022 roku miała na Ealingu uroczystość wmurowania tablicy pamiątkowej ku czci gen. Józefa Hallera. Jest to wspólna inicjatywa polskiej społeczności lokalnej - w tym parafii NMP Matki Kościoła, w której pracują Księża Marianie - oraz Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka w Krakowie. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. sprawowanej przez ks. Piotra Kieniewicza MIC, sekretarza Prowincji Polskiej, który w homilii zwrócił uwagę na świadectwo chrześcijańskiego życia gen. Józefa Hallera i jego wysokie standardy moralne, głęboką pokorę i serdeczne umiłowanie ojczyzny. W sytuacji niesnasek i konfliktów politycznych, gen. Haller umiał się wycofać, ponieważ dla niego Polska była ważniejsza od osobistej kariery. Umiał się podporządkować innym, choćby gorzej wykształconym wojskowo dowódcom, bo Polska była ważniejsza. A gdy było trzeba - wracał do służby - wojskowej i politycznej - bo Polska była ważniejsza. Zostawił wzór, jak chrześcijanin może angażować się w życie publiczne. W liturgii Mszy św. wziął udział konsul generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek, burmistrz Ealingu Munir Ahmed oraz - jako oficjalny przedstawiciel króla Karola III - Deputy Lieutenant Richard Kornicki CBE DL.
Po Mszy św. wszyscy udali się przed wejście do Windsor Hall, przyparafialnych pomieszczeń służących wydarzeniom ewangelizacyjnym i kulturalnym Polonii na Ealingu. Tam, w obecności wszystkich oficjalnych gości oraz zgromadzonych parafian i przedstawicieli środowisk polonijnych uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał prof. Artur Jurczyszyn.
Niewątpliwego blasku uroczystości dodał parafialny chór pod dyrekcją p. Katarzyny Fuksy, który zarówno przygotował śpiewy na liturgię Mszy św., jak i pięknie odśpiewał hymny narodowe - polski "Mazurek Dąbrowskiego" i brytyjski "God Save the King". Po oficjalnych przemówieniach wystąpiły także zespoły ludowe "Żywiec" i "Mazury", zaś zebrani mogli zwiedzić przygotowaną w sali Windsor Hall wystawę poświęconą Błękitnemu Generałowi.