Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: zebranie Duszpasterzy Służby Liturgicznej


„Dom Boży jako miejsce modlitwy i służby”. Tym tematem zajmowiali się uczestnicy 67. Zebrania Duszpasterzy Służby Liturgicznej, które odbywało się w dniach 3-4 listopada w Licheniu. Obradom przewodniczył bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Konferencji Episkopatu Polski.

 

„W tym roku postanowiliśmy zatrzymać się nieco bardziej nad Domem Bożym, jako miejscem modlitwy i służby, gdyż służba liturgiczna dokonuje się w świątyni, w konkretnym budynku. W ten sposób chcieliśmy podjąć refleksję na ten temat. Chodzi m.in. o uporządkowanie całej przestrzeni sakramentalnej w prezbiterium, gdzie sprawowana jest Najświętsza Ofiara” – powiedział duchowny.

 

W pierwszym bloku wykładowym, uczestnicy wysłuchali trzech prelegentów: ks. dr Krzysztof Kowalik mówił o „posługiwaniu w świątyni Starego Przymierza”, ks. prof. dr hab. Czesław Krakowiak zaprezentował temat „Kościół miejscem celebracji liturgii”, natomiast ks. dr Stanisław Szczepaniec skupił się na „formacji kandydatów i kandydatek pragnących rozpocząć drogę świętej służby liturgicznej”.

 

 

Drugi blok, w trakcie którego uczestnicy zebrania pracowali w grupach, skupiał się na praktycznych zagadnieniach związanych ze służbą liturgiczną, m.in. rozumieniu znaczenia głównych miejsc celebracji liturgicznych, postawy podczas wchodzenia do świątyni, miejsc zajmowanych przez poszczególne osoby – ministrantów, wiernych czytających podczas Mszy św., przynoszących dary ołtarza, skłonów w czasie pełnienia służby, używania kadzidła itp.

 

Zwieńczeniem pierwszego dnia obrad była wspólna Eucharystia w licheńskiej bazylice o godz. 18:00, której przewodniczył bp Adam Bałabuch.

 

Drugiego dnia duszpasterze podsumowali pracę w grupach. Na zakończenie spotkania głos zabrał ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ, który poruszył kwestię celebracji liturgii podczas przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie.

 

Poza głównym tematem duszpasterze zajmowali się także materiałami formacyjnymi dla służby liturgicznej, które zostaną ujednolicone dla całej Polski. Jak dodał bp Bałabuch, „ważne jest, aby służba liturgiczna była dobrze i solidnie formowana; by osoby, które służą przy ołtarzu Pana, były nie tylko dobrze przygotowane do pełnienia powierzonych im funkcji, ale by miały także dogłębną formację duchową”.

 

Oprócz bpa Bałabucha w spotkaniu wziął także udział bp Józef Górzyński oraz około 60 księży, diakonów i sióstr zakonnych, którzy w swoich diecezjach zajmują się tematyką liturgiki.

 

Robert Adamczyk

Biuro Prasowe Sanktuarium