Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: uroczystości odpustowe


Z całej Polski i z zagranicy, autokarami, rowerami i pieszo przybyli do  Sanktuarium Maryjnego w Licheniu pielgrzymi, aby wziąć udział w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz przypadającej dziś 41. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.  Główna msza św. odbyła się w licheńskiej bazylice mniejszej, o godz. 12.00. 

 

Sumie odpustowej przewodniczył ks. Eugeniusz Zarzeczny, wikariusz prowincjalny. Słowo powitania do wiernych wygłosił najpierw ks. Eugeniusz Makulski, kustosz honorowy sanktuarium. Mocne akcenty padły na związek świąt kościelnych z państwowymi: „Dzisiaj również są wielkie rocznice narodowe, pamiętajmy w naszej modlitwie o duszach tych naszych braci, może ojców, może dziadków którzy w 1920 r. oddali swoje życie w obronie Matki Ojczyzny (...), którzy zatrzymali nawałnicę bezbożnictwa na całą naszą Europę”.  

 

Ks. Makulski nawiązał też do przypadającej dziś 41. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej: „prośmy dziś, tutaj w Licheniu, o zwycięstwo dobra nad złem, zwycięstwo moralności w tej trudnej walce z ateizmem” - mówił honorowy kustosz sanktuarium, przypominając jednocześnie odpust z roku 1920, kiedy to ludzie zgromadzeni tysiącami modlili się na kolanach o cud, który się stał nad Wisłą.  

 

Homilię dla tysięcy wiernych zebranych dziś w licheńskiej bazylice wygłosił ks. Eugeniusz Zarzeczny: "nie bójcie się przyjąć Maryi do siebie, bo to może być najlepszy sposób, by być blisko Boga. Nasz naród postrzegany jest jako naród maryjny. Czyż to jest tylko zbieg okoliczności, że dwa spośród najważniejszych świąt narodowych - 3 maja i 15 sierpnia - to święta kościelne i państwowe? Może właśnie Bóg w ten sposób chce byśmy byli znakiem przez naszą maryjność, znakiem dla Europy, dla świata? I nie jest to pycha narodowa, bo pycha Maryi była obca”. 

 

Pod koniec mszy św. ks. kustosz Wiktor Gumienny poświęcił kwiaty i zioła, które wierni przynieśli ze sobą, nawiązując w ten sposób do starego zwyczaju, określającego dzisiejszą uroczystość świętem Matki Bożej Zielnej. Potem wszyscy tradycyjnie przeszli w procesji eucharystycznej na placu przed bazyliką.  

 

Opr. na podstawie materiałów

Biura Prasowego Sanktuarium