Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: Uczta z Panem Jezusem na Rynku


W tym roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, czyli 24.04, na Rynku w Licheniu Starym, odbyło się „Spotkanie z Jezusem”. Zaczęło się o godzinie 15.00 Koronką do Miłosierdzia Bożego połączoną ze świadectwami i modlitwą uwielbienia Boga. Organizatorzy chcieli, aby to był radosny dzień i zaprosili wszystkich na ucztę – dla ducha i ciała, z muzyką i zabawą.

Parafia św. Doroty w Licheniu Starym z proboszczem Rafałem Krauze MIC oraz radą parafialną, Wspólnoty „Ekipa dla Jezusa”, „Équipes Nortre-Dame”, „SiódMY Sakrament” oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Licheniu Starym i Koło Różańcowe M. B. Bolesnej z ul. Konińskiej zaprosili wszystkich chętnych na wspólne obchody Święta Miłosierdzia Bożego. – Chcemy wyjść poza mury kościoła, żeby trafić do tych osób, które są daleko od Boga. Do takich, które może chciałyby porozmawiać. Chcemy też się zintegrować, usiąść do wspólnego stołu i spożyć posiłek – wyjaśniali organizatorzy.
Namioty gwarantowały, że nawet w przypadku niepogody, wydarzenie się odbędzie. Na ołtarzu wystawiony był Przenajświętszy Sakrament. Dzieci miały zapewnioną opiekę i zorganizowany czas, żeby rodzice mogli skupić się na modlitwie. W trakcie spotkania w wydzielonej strefie można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Modlitwa i świadectwa trwały około 1,5 godziny. Po wspólnym posiłku nadszedł czas na integrację.
Niedziela Miłosierdzia była zorganizowana w ten sposób po raz pierwszy w tym miejscu. – Dla wszystkich ludzi, także spoza parafii. Na pewno dla tych, którzy są samotni. Głównie dla tych osób, które nie przychodzą na msze święte, są daleko od Boga i którym jest nie po drodze do kościoła. Chcemy wyjść z modlitwą i uwielbieniem na rynek, żeby może kogoś zachęcić. Może ktoś potrzebuje rozmowy, może jest chory. To jest skierowane też do osób z Ukrainy, które mieszkają na terenie powiatu konińskiego. Także je serdecznie zapraszamy. Zostawiły swój dom, dlatego chcielibyśmy, aby tutaj wspólnie z nami mieli możliwość usiąść, zintegrować się, wspólnie pomodlić – mówili organizatorzy zapraszając na spotkanie.

Wydarzenie na licheńskim rynku jest wpisane w program peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego po licheńskiej parafii, która przebiegać będzie w latach 2022-2024 jako przygotowanie do przeżycia Misji Parafialnych (rok 2023; tematyka: Boże Miłosierdzie). Przygotowania rozpoczęły się rekolekcjami wielkopostnymi o Bożym Miłosierdziu (27-30.04.2022), które głosił ks. Jarosław Hybza MIC. W intencji owoców peregrynacji i misji parafialnych odprawiana jest nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W samą Niedzielę wydarzeniem centralnym jest Spotkanie z Jezusem Miłosiernym na licheńskim rynku. O godz. 15:00 "Część dla ducha" - Koronka do Bożego Miłosierdzia połączona ze śpiewem i świadectwami, a po niej, ok. 16:30 "Część dla ciała" - agapa. Z rynku obraz powędruje (ok. 19.00) do ss. Anuncjatek. Tam pozostanie przez poniedziałek i Wtorek (25-26.04.2022). We wtorek o godz. 17:00, w kościele św. Doroty w Licheniu będzie sprawowana Msza św. przez J. E. Ks. Bpa Krzysztofa Wętkowskiego; ks. Biskup udzieli bierzmowania młodzieży i pobłogosławi parafię na czas peregrynacji i przygotowania do Misji Świętych. Obraz Bożego Miłosierdzia powędruje do klasztoru Księży Marianów.
W środę, 27 kwietnia, o godz. 17:00 będzie sprawowana w kościele parafialnym Msza św. w intencji Helenowa II i całej parafii, zaś po Mszy św. odbędzie się procesja z Obrazem Bożego Miłosierdzia do kapliczki na początku Helenowa. Tam nastąpi przejęcie Obrazu przez pierwszą rodzinę. Obraz będzie wędrował po Helenowie II do połowy sierpnia; następnie będzie przekazany rodzinom z Helenowa I. W planach na lata 2022-2024 jest przejście obrazu po wszystkich wioskach/rodzinach parafii.