Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: turniej ministrantów z mariańskich parafii


200 ministrantów z parafii prowadzonych w Polsce przez Zgromadzenie Księży Marianów walczy w sanktuarium maryjnym w Licheniu o puchar i tytuł mistrzów. W Licheniu trwa bowiem Ogólnopolski Turniej Ministrantów z Parafii Mariańskich.

Zjazd rozpoczął się w piątek, potrwa do niedzielnego południa. Na udział w zawodach zdecydowało się 12 parafii. Młodzi ludzie przyjechali wraz ze swoimi opiekunami między innymi z Warszawy, Rzepisk, Elbląga, Zakopanego, Góry Kalwarii, Grzybowa, Skórca. Przybyli też gospodarze spotkania - ministranci z Lichenia.

Turniej obejmuje zarówno udział w konkursach teoretycznych, jak i praktycznych. Młodzi ludzie musieli poznać dobrze postać bł. o. Stanisława Papczyńskiego, który został wyniesiony na ołtarze 16 września w Licheniu; jednym z zadań było bowiem przygotowanie przedstawienia na temat „Kim dla mnie jest bł. o. Stanisław”. Mariański błogosławiony jest też bohaterem testu teoretycznego. Chłopcy próbują swoich sił również w literaturze - jedną z konkurencji jest ułożenie wierszyka o marianach. Wśród konkursów zręcznościowych aplauz wywołały rzuty do celu i przeciąganie liny. Dużo emocji wzbudził również rajd po sanktuarium. Polega on na tym, że w wyznaczonym czasie ministranci muszą zlokalizować wskazane miejsca.

Uczestnicy zjazdu pozytywnie oceniają licheńskie spotkania. - „Poznajemy się nawzajem. Razem spędzamy czas. To takie oderwanie od nauki i szkoły” - mówili goście ze Skórca koło Siedlec. - „Bycie ministrantem to nie tylko służba przy ołtarzu. Mamy organizowane rajdy rowerowe, gramy w piłkę, jeździmy w góry czy nad morze. Jest super". - dodali skórzeccy ministranci.

Prowincjalny duszpasterz młodzieży, marianin, ks. Roman Frąckowiak powiedział, że duszpasterzom zależy na tym, aby młodzi ludzie z takich spotkań wynieśli coś pozytywnego. - „Formując siebie ministranci mają dużą szansę stać się dobrymi ludźmi. Przez wspólne spotkania, takie jak to w Licheniu, duszpasterze odciągają ich od zła, które niesie świat, a więc od narkotyków, używek, różnych uzależnień, które sprawiają, że młodzi ludzie często się gubią. Przynajmniej ja mam takie właśnie doświadczenie w pracy z młodzieżą. Chcemy w nich zasiać dobre ziarno, stąd na turnieju w Licheniu ważnymi elementami są: modlitwa, Eucharystia i sakrament pokuty, mimo, że większość spędzonego tu czasu to zawody sportowe oraz konkurencje sprawdzające wiedzę z jakiegoś konkretnego zakresu. Chcemy w ten sposób zadbać o całościowy rozwój tych młodych ludzi: i fizyczny, i duchowy, i intelektualny”.Turnieje ministrantów organizowane są w Licheniu przez duszpasterstwo młodzieży od kilkunastu lat. Najważniejszym trofeum, które można zdobyć, jest puchar przechodni.

 

Źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium

 

zobacz zdjęcia z tego wydarzenia