Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: Światowy Dzień Chorych


Osoby starsze i chore zgromadziły się dziś, w przypadający 11 lutego Światowy Dzień Chorego, na mszy św. w sanktuarium maryjnym w Licheniu. Eucharystia, połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych, została odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Wśród przybyłych na Eucharystię byli głównie mieszkańcy licheńskiej parafii. Zwracając się do nich na początku mszy św. ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz parafii, powiedział: - „Jeśli miałbym wskazać to, co nasza parafia posiada najcenniejszego, to są to osoby chore i cierpiące. Dzisiaj, w 150. rocznicę objawień Matki Bożej z Lourdes spotykamy się wszyscy na Eucharystii, aby zaczerpnąć ze zdroju łaski Kościoła, aby prosić o łaski Jezusa Chrystusa i Maryję, którą w Lourdes czyniła cuda wobec cierpiących”.

Po kazaniu wierni podchodzili do ołtarza, aby przyjąć sakrament chorych. Kapłani namaszczali świętymi olejami ich czoła i ręce. - „Namaszczenie chorych nie jest sakramentem umierających, ale sakramentem dla żyjących, bo Jezus pragnie każdego z nas umocnić i podźwignąć z choroby” - tłumaczył ks. Kosiorowski.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Ojciec Święty Jan Paweł II. Wyznaczył na jego obchody datę 11 lutego, czyli dzień, kiedy Kościół wspomina pierwsze objawienie Maryi w Lourdes. Powodem ustanowienia Światowego Dnia Chorego była chęć skierowania uwagi w stronę osób cierpiących.

Licheńskie Sanktuarium angażuje się w dzieła miłosierdzia, których adresatem są osoby starsze, schorowane. Trwa tu właśnie budowa hospicjum im. bł. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. - „Błogosławiony o. Stanisław - sam będąc nienajlepszego zdrowia - poświęcił się służbie wobec osób chorych, cierpiących i umierających. Jesteśmy więc zobligowani do takiej pomocy i przykładem o. Stanisława, i z potrzeby serca, a promując postawę szacunku wobec cierpiących przypominamy młodzieży, osobom zdrowym, że wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku, o czym współcześnie wielu ludzi zdaje się nie pamiętać” - tłumaczył rzecznik prasowy sanktuarium, ks. Zbigniew Krochmal.

Hospicjum mieścić się będzie w budynku poklasztornym położonym w starej części sanktuarium w pobliżu kościoła św. Doroty. Oddział będzie sąsiadować z apartamentem, który Sługa Boży Jan Paweł II zajmował podczas swojego pobytu w sanktuarium w dniach 6-8 czerwca 1999 r. 16 września ubiegłego roku, podczas odbywającej się w sanktuarium uroczystości beatyfikacji o. Papczyńskiego, legat papieski kard. Tarcisio Bertone poświęcił kamień węgielny pod budowę placówki.

Docelowo hospicjum będzie mogło przyjąć 24 osoby. Pacjentami zaopiekuje się zespół złożony z profesjonalistów i wolontariuszy mających przygotowanie medyczne i doświadczenie w pracy z ciężko chorymi ludźmi. Księża Marianie będą starali się podpisać umowę na prowadzenie placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Od połowy 2006 roku w licheńskiej bazylice, w środy, odprawiana jest msza św. dla chorych (maj-październik o godz. 19.00, listopad-kwiecień o 16.00). Po mszy księża udzielają błogosławieństwa chorych, a w każdą pierwszą środę miesiąca można skorzystać z sakramentu namaszczenia chorych.

 

źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium