Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: Rodzina miejscem powołań


W weekend, 16-18 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyło się spotkanie rodziców i rodzin księży i braci marianów. Coroczne spotkania rodzin zakonników są wieloletnią tradycją poprzez którą marianie chcą wyrażać swoją wdzięczność za dar życia, który otrzymali, za wychowanie, cierpliwość i okazane serce na każdym etapie ich życia.

- Od pierwszego spotkania rodzice nawiązywali przyjaźnie, relacje, odwiedzali się. Jest to bardzo cenna inicjatywa dla naszego mariańskiego środowiska. Nasze rodziny, z którymi nie żyjemy na stałe, mają świadomość, co robimy i gdzie. Jakie mamy trudności, oczekiwania i plany i mogą je omadlać – wyjaśnia ks. Tomasz Nowaczek MIC, dodając – Rodzina jest podstawowym miejscem powołania.
W spotkaniu wzięło udział ponad 150 osób. Uczestnicy mieli czas na modlitwę (Mszę Świętą czy apel maryjny), zwiedzanie licheńskiego sanktuarium. W sobotnie popołudnie z rodzinami zakonników spotkał się ksiądz prowincjał – Tomasz Nowaczek MIC, który opowiadał o obecnej sytuacji zgromadzenia. Rodziny miały także okazję zadać prowincjałowi pytania. O miejscu swojego pochodzenia, Rwandzie oraz tamtejszym Kościele i misjach opowiadał kleryk Celestin Ntezimana Sassous MIC. Młody marianin przybliżył uczestnikom również przesłanie objawień Matki Bożej z Kibeho, gdzie miały miejsce jedyne jak dotąd oficjalnie uznane przez Stolicę Apostolską objawienia maryjne w Afryce.
Uczestnicy spotkania w sobotni wieczór modlili się w licheńskiej bazylice podczas Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. Tomasza Nowaczka MIC. W czasie liturgii w intencji małżeństw i rodzin, kilka par biorących udział w zjeździe świętowało swoje małżeńskie jubileusze i odnowiło przysięgę małżeńską.
Księży i braci marianów we wszystkich jurysdykcjach zgromadzenia jest w tej chwili około 400 na całym świecie, w Polsce – około 200. Jest to najstarszy rdzennie polski zakon, założony w 1670 r. przez św. o. Stanisława od Jezusa i Maryi Papczyńskiego.