Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: rekolekcje dla pogrążonych w żałobie


Rekolekcje zatytułowane „Jak przeżyć żałobę”, skierowane do osób przeżywających pustkę po stracie bliskiej osoby, w dniach 10-12 kwietnia br., odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej. Rekolekcje przebiegały dwutorowo – z jednej strony rekolektanci objęci byli opieką psychologiczną, którą zapewniła pani Agata Matysiak, z drugiej – duszpasterską ze strony ks. Rafała Gniazdowskiego, marianina.

 

Zdaniem psycholog Agaty Matysiak licheńskie rekolekcje stanowią niezwykle istotny element pomocy osobom przezywającym żałobę: „Te spotkania stanowią enklawę, gdzie ludzie doświadczają przestrzeni i zrozumienia, że mają prawo po swojemu, w bardzo indywidualny sposób przeżywać żałobę, ale jednocześnie dowiedzieć się, że istnieją również niebezpieczeństwa zatrzymania tej żałoby, co jest niebezpiecznym zjawiskiem” – wyjaśniła.

 

W jej odczuciu bliskość Sanktuarium pozwala na lepsze przeżywanie tego trudnego czasu. Bliskość Matki Bożej powoduje, że uczestnicy warsztatów wyjeżdżają z Lichenia ubogaceni i zadowoleni doznając swego rodzaju wewnętrznej przemiany. Dodatkowym elementem, który jest niezwykle pomocny w trakcie rekolekcji jest samo miejsce – dom, w którym mieszkał papież, św. Jan Paweł II. W tym czasie uczestnicy rekolekcji stanowią jedyną grupę tam przebywającą, dlatego mają zapewnione optymalne warunki do modlitwy, indywidualnej rozmowy, wyciszenia. Ponadto budynek znajduje się w sąsiedztwie hospicjum, co także wpisuje się w specyficzny charakter spotkania.

 

Jak wyjaśnili organizatorzy, zwiększa się zapotrzebowanie na tego typu rekolekcje, dlatego w 2015 roku odbędą się cztery, a nie jak w latach ubiegłych – trzy tury rekolekcyjne. Najbliższą zaplanowano w dniach 19-21 czerwca. Organizatorem rekolekcji jest Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

 

Robert Adamczyk