Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: „powołaniowcy” obradują


Osoby odpowiedzialne za duszpasterstwo powołań w zakonach i diecezjach obradują w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu. Dziś rozpoczęła się tu Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań, w której uczestniczy około 100 tzw. „powołaniowców”. 

 

Tematem wiodącym Kongregacji jest 10. rocznica wydania po polsku dokumentu „Nowe powołania dla nowej Europy: In verbo tuo”. – „Nazywam go „Magna Carta” ( „Wielka Karta”  - przyp. red.)  duszpasterstwa powołań w Europie. My nie tyle chcemy wczytywać się czy jeszcze raz analizować te treści, ale chcemy zobaczyć (...), w jaki sposób treści tam zawarte inspirują nas dalej do pracy powołaniowej i mogą się przyczynić do tego, co często sobie mówimy  i nazywamy jako jakościowy skok w duszpasterstwie powołań. Chodzi nam o to, byśmy też dojrzewali na miarę tych czasów, w których przychodzi nam pracować. Dokument na pewno w ciągu tych 10. lat nie stracił nic na swojej aktualności ” – tłumaczy biskup pomocniczy gnieźnieński Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Powołań. 

 

Bp Polak odniósł się też do informacji o przyczynach spadku liczby powołań. Przypomnijmy: według statystyk w diecezjalnych seminariach duchownych w stosunku do roku poprzedniego jest mniej o około 10% kandydatów do kapłaństwa (2006 rok: 4 612, 2007 rok: 4 257), podobnie 10-procentowy spadek zanotowano w  przypadku zakonów żeńskich. – „Patrzymy spokojnie na te dane liczbowe, dlatego, że zawsze chcemy je odczytywać w dłuższej perspektywie czasu, ale nie można ukrywać, że taki spadek 10-procentowy zaistniał. W przypadku seminariów duchownych, biorąc pod uwagę osoby, które przyszły na pierwszy rok, w stosunku do roku poprzedniego jest to spadek o 25%, a więc to są liczby, można by powiedzieć, znaczące” – powiedział bp Polak.

 

Mówiąc o przyczynach spadku liczby powołań, hierarcha wskazał m.in. niż demograficzny i emigrację zarobkową.  – „ Jeżeli dwa miliony Polaków pracuje za granica, to wśród nich jest też dość duża grupa młodych ludzi. My, jako duszpasterstwo powołań, przygotowujemy materiały na Tydzień Modlitw o Powołania i zastanawiamy się, czy nie wysłać ich również do Polskich Misji Katolickich za granicą, aby oni mogli także tym młodym ludziom przynajmniej przypomnieć o ich powołaniu. Ja nie mówię o powołaniu do kapłaństwa czy życia zakonnego, ale szeroko - o podjęciu życiowego powołania” – tłumaczył hierarcha.

 

Biskup wyjaśnił też, że w tym roku praca duszpasterzy powołań będzie inspirowana treściami orędzia Ojca Świętego Benedykta XVI na Światowy Dzień Modlitw o Powołania, w którym zaakcentował on misyjny wymiar Kościoła. 

 

Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań potrwa trzy dni: od 29 lutego do 2 marca. Program spotkania obejmuje część wykładową, warsztatową, pracę w grupach oraz część modlitewną: udział uczestników w Eucharystii, Jutrzni, Apelu Maryjnym, nabożeństwach.

 

W spotkaniu czynny udział biorą także mariańscy duszpasterze powołań.

 

Biuro Prasowe
Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

 

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia