Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń. Pielgrzymka Różańcowa


„Piękno życia z Maryją” to temat I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Różańcowej, która odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w dniach 20-21 lipca. Uczestniczyło w niej ok. 8 tys. pielgrzymów.
„Chcemy w sposób szczególny patrzeć na Jezusa, tak jak patrzyła na Niego Maryja; rozważać tajemnice życia Jezusa tak jak to Ona czyniła i uczestniczyć w życiu Jezusa na sposób Matki Najświętszej” – mówił ks. Janusz Kumala MIC. Sobota nosiła temat „Maryja – Matka i Mistrzyni życia duchowego”. Wierni po otwierającej pielgrzymkę Eucharystii o godz. 12.00 wysłuchali koncertu „Magnificat” w wykonaniu grającego na organach André Siekierskiego z Paryża  i Julii Karlovej – sopranistki z Warszawy. Muzycy wykonali m. in. Ave Maria różnych kompozytorów.
O godzinie 17.00 w bazylice konferencję różańcową wygłosił ks. Jarosław Hybza MIC. Mówiąc o istocie tej modlitwy, podkreślił, że różaniec to siła i moc walki duchowej – oręż walki z szatanem. „Wielcy święci Kościoła modlili się wiele razy dziennie różańcem. Święta siostra Faustyna odmawiała nawet tysiąc razy dziennie Zdrowaś Maryja” – mówił marianin. Dzień zakończyło uczestnictwo w Apelu Maryjnym, połączonym z modlitwą różańcową i procesją maryjną ze światłami.
Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny śpiewane o godzinie 8.30 w bazylice rozpoczęły drugi dzień Pielgrzymki Różańcowej, któremu przyświecało hasło: „Różaniec ocala rodziny”. W dolnej bazylice kolejno odbył się różaniec matek (o 9.00) i ojców (o 11.00). Wierni brali także udział w indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu.
Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była Msza Święta odprawiona w niedzielne południe przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Eucharystii koncelebrowanej przez czterech kapłanów, przewodniczył kustosz Sanktuarium, ks. Janusz Kumala MIC.  „Modlitwa jest jedyną drogą, po której należy iść, by odnaleźć szczęście i zapewnić sobie wieczność z Bogiem” – mówił w homilii, wyjaśniając, dlaczego w Sanktuarium odbywa się Pielgrzymka Różańcowa.
„Różaniec to modlitwa, gdy tak, jak Maryja siadamy u stóp Jezusa, słuchamy Go i patrzymy na Niego, rozważamy i kontemplujemy Jego życie. Wyciszamy nasze serca, by być tylko z Jezusem. Różaniec jest streszczeniem Ewangelii”– mówił marianin, podkreślając, że licheńskim pielgrzymom o modlitwie różańcowej przypomina zawieszony obok Cudownego Obrazu podarowany przez św. Jana Pawła II różaniec.
„Zachęcam, by różaniec był naszą modlitwą, byśmy często po nią sięgali, potrafili znajdować czas, by wyłączyć świat i włączyć świadomość obecności Boga, rozważając tajemnice różańcowe.” – zakończył homilię ks. Kumala.
Po Eucharystii wierni wzięli udział w uroczystej procesji różańcowej. Zgromadzeni przeszli alejkami przed bazyliką licheńską, modląc się chwalebnymi tajemnicami różańca świętego. Przed błogosławieństwem końcowym odmówiono Akt zawierzenia rodzin Matce Bożej Licheńskiej, prosząc o Jej opiekę i wstawiennictwo u Boga.
Zakończeniem dwudniowej pielgrzymki był koncert Jana Van Mola. Wybitny organista z Antwerpii (Belgia) zagrał na licheńskich organach w ramach trwającego Pierwszego Licheńskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.