Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: Niespełna miesiąc do Jubileuszu 50-lecia koronacji Obrazu


Niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia obchodów wielkich uroczystości w mariańskim  sanktuarium  w Licheniu. Rozpoczną się one w piątek 11 sierpnia, a zakończą we wtorek 15 sierpnia. Do okazałej,  licheńskiej bazyliki na uroczystości przybędą dziesiątki tysięcy pielgrzymów z  kraju i zza granicy. W uroczystych nabożeństwach i celebrach wezmą udział biskupi, nuncjusz papieski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz abp Wojciech Polak  Prymas Polski. Uroczystej sumie odpustowej we wtorek, 15 sierpnia, o godz. 12.00 będzie przewodniczył  ks. kard. Stanisław Dziwisz. Podczas tej Eucharystii na Obraz Matki Bożej Licheńskiej zostanie nałożona jubileuszowa sukienka ufundowana przez ofiarodawców i dobroczyńców Sanktuarium z kraju i z zagranicy.

 

Historię przygotowań do uroczystości i samych uroczystości  koronacyjnych  w  1967 roku można znaleźć w  wydawanym przez Sanktuarium informatorze „Pielgrzym licheński” Wiosna 2017. W ramach obchodów 1000 lecia Chrztu Polski Episkopat dokonał na Jasnej Górze uroczystego oddania narodu Polskiego w macierzyńską opiekę Maryi. Uroczystości te poprzedziła 9-letnia nowenna.  Episkopat zdecydował  także, że w ramach hołdu dla Maryi, w każdej polskiej diecezji będzie ukoronowany słynący łaskami jej obraz. Z diecezji włocławskiej tego zaszczytu dostąpił właśnie obraz Matki Bożej z Lichenia.

 

Do załatwiania wszystkich spraw związanych z przygotowaniem do koronacji obrazu, w tym do zebrania dokumentacji historycznej i świadectw ciągłości kultu oraz do przygotowania samej uroczystości koronacyjnej został wyznaczony ks. Eugeniusz Makulski MIC, 37-letni wówczas marianin. W dokumentach wysłanych do Watykanu okazało się jednak, że brak jednej z ksiąg łask, która zapewne zaginęła lub została zniszczona  w czasie II wojny światowej. W tym wypadku jednak sam Prymas Wyszyński zaświadczył, że pracując jako kleryk w Licheniu widział taką grubą księgę, a nawet sam do niej wpisywał „łaski i podziękowania od ludu Bożego”, gdyż właśnie otrzymał od przełożonego zadanie zebrania świadectw od parafian i pielgrzymów i wpisywania ich w księgę. Osobiste świadectwo Prymasa Wyszyńskiego zostało uznane za wystarczające i w listopadzie 1965 r. papież Paweł VI wydał dekret zatwierdzający koronację obrazu Najświętszej Maryi Dziewicy w Licheniu.

 

Na zaproszenie władz Zgromadzenia Księży Marianów i Ordynariusza Diecezji Włocławskiej  obraz Matki Bożej w Licheniu koronował 15 sierpnia 1967 roku sam Prymas Polski Stefan kard. Wyszyński. Wraz z nim, w uroczystości uczestniczyli m.in. bp Antoni Pawłowski, ordynariusz włocławski, abp Antoni Baraniak z Poznania, bp Wilhelm Pluta z Gorzowa Wlkp.

 

 fot. Archiwum Sanktuarium
 

 

Uroczystości koronacyjne poprzedziły przygotowania duchowe. Do Lichenia przybyli misjonarze mariańscy, kierowani przez ks. Olgierda Nassalskiego MIC. W kolejne niedziele głosili kazania w większych kościołach diecezji i zapraszali wiernych do udziału w uroczystościach koronacyjnych. W dni powszednie misjonarze pracowali fizycznie przy porządkowaniu terenu i przygotowaniach parafii i wsi do przyjęcia pielgrzymów.

 

Uroczystości koronacyjne trwały od 13 sierpnia. W przeddzień koronacji wystawiono misterium o objawieniach. W sam dzień koronacji ludzie tłumnie przybywali pieszo, na furmankach i rowerach. Sporadycznie można było zobaczyć auto. Uroczysta Msza św., w czasie której dokonano koronacji, trwała 4 godziny. Kazanie wygłosił ks. Prymas Wyszyński. Wcześniej, o godz. 10.00 Prymas Tysiąclecia mówił kazanie do młodzieży. W koronacji udział wzięły tysiące wiernych, 480 kapłanów i zakonników oraz 250 sióstr zakonnych. Rozdano 47.000 komunii świętych.

 

Licheński wizerunek Matki Bożej jest kopią MB Słuchającej z Rokitna. Powstał w drugiej połowie XVII w., prawdopodobnie w pracowni cysterskiej. Na obrazie widoczne są symbole Męki Pańskiej, które - wraz ze smutnym wyrazem twarzy Maryi, przydały jej wśród ludzi miano „Bolesnej Królowej Polski”. Historia licheńskiego obrazu sięga roku 1813 i bitwy pod Lipskiem, gdzie po raz pierwszy żołnierzowi napoleońskiemu, Tomaszowi Kłossowskiemu, objawiła się Matka Boża z białym orłem na piersiach. Ocalony za przyczyną Maryi Tomasz, pochodzący z pobliskiego Licheniowi Izabelina, po powrocie do kraju szukał Jej wizerunku. Znalazł go po ok. 20 latach poszukiwań w Lgocie koło Częstochowy i sprowadził do domu, by następnie zawiesić na sośnie w pobliskim grąblińskim lesie. Tam Maryja objawiała się miejscowemu pasterzowi Mikołajowi Sikatce, ostrzegając ludzi przed zbliżającą się zarazą i nawołując do nawrócenia. Stamtąd obrazek przeniesiono do kaplicy cmentarnej w Licheniu, a następnie po 5 latach, w dniu 18 września 1857 roku, do nowo zbudowanego kościoła parafialnego św. Doroty. W 2006 roku wizerunek przeniesiono do nowej bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

 

Marianie objęli parafię  w Licheniu  w 1949 roku, a w 1964 roku rozpoczęto przygotowania do koronacji obrazu. W latach 1921-1924 w Licheniu przebywał kleryk Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Tysiąclecia, koronator obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

 

 fot. Anna Dziemska

 

Każdego roku do Sanktuarium w Licheniu przybywa niemal milion pielgrzymów proszących Matkę Bożą o łaski i polecając się Jej opiece. Niektóre świadectwa są publikowane w formie książkowej. Ostatnio wydano właśnie  „Część VII Licheńskiej Księgi Łask ”. Z okazji złotego jubileuszu koronacji wydany został także obszerny album opracowany przez ks. Krzysztofa Jędrzejewskiego MIC pt. „Jubileusz Koronacji Obrazu Matki Bożej Licheńskiej 1967-2017”.

Anna Dziemska