Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: na grobie biskupa Andrzejewskiego


Skromne wiązanki z białych i żółtych chryzantem oraz doniczki z bratkami zdobią grobowiec, spoczywającego na cmentarzu Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, wieloletniego krajowego duszpasterza rolników bpa Romana Andrzejewskiego. Został on pochowany w Licheniu zgodnie z własnym życzeniem.

- „Biskup Andrzejewski był człowiekiem niezwykle skromnym. W swoim testamencie wskazał, aby zamiast kosztownych wieńców położono na jego trumnie jedynie wiązankę polskich kwiatów i zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczono na rzecz gimnazjum i liceum im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Życzeniem biskupa było też, aby na tę szkołę przekazana została ofiara zebrana podczas Mszy św. odprawionej w jego intencji” - powiedział rzecznik prasowy Sanktuarium ks. Zbigniew Krochmal.

Grobowiec znajduje się na starym cmentarzu parafialnym, w kwaterze przeznaczonej dla licheńskich proboszczów. Miejsce to odwiedzają często rolnicy i pielgrzymi z całej Polski. Tradycją stało się już, że przy grobie bpa Andrzejewskiego kończą się doroczne Pielgrzymki Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Matki Bożej Licheńskiej, w których przez wiele lat jako duszpasterz rolników sam uczestniczył.

- „Często podkreślał swoje przywiązanie do licheńskiego Sanktuarium, które pamiętał jeszcze z czasów swojego dzieciństwa, kiedy przybywał tu ze swoją mamą. Po raz ostatni odwiedził Licheń 14 czerwca 2003 roku. Poświęcił wówczas wybudowane w bazylice na chórze zachodnim 51-głosowe organy” - dodał ks. Krochmal.

Bp Roman Andrzejewski pochodził z Morzyczyna na Kujawach. W 1951 roku wstąpił do Niższego, a następnie do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 roku. Studiował filologię klasyczną na KUL, a później obronił doktorat na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1981 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej. Z ramienia Episkopatu pełnił funkcję krajowego duszpasterza rolników, wcześniej prze 8 lat stał na czele Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników. Bliska mu była duchowość Zgromadzenia Księży Marianów, co spowodowało, iż przystąpił do zgromadzenia w charakterze tzw. vir aggregatus (męża stowarzyszonego). Zmarł 7 lipca 2003 roku. Zawsze podkreślał swoje przywiązanie do polskiej wsi, angażował się w prace nad rozwojem samorządów lokalnych, katolickich uniwersytetów ludowych oraz wydawnictw dla rolników.

 

Biuro Prasowe Sanktuarium