Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: Muzyczne Lato


Schubert, Bach - muzyka takich klasyków rozbrzmiewa w licheńskiej bazylice. Tradycyjnie w wakacje, w ramach „Muzycznego Lata”, w świątyni odbywają się letnie koncerty organowe.

Z instrumentem - największym w kraju i jednym z największych w Europie - zmierzą się wychowankowie akademii muzycznych w Warszawie i Wrocławiu, uczniowie prof. Andrzeja Chorosińskiego, projektanta warstwy brzmieniowej organów. Koncerty zainaugurował Paweł Wróbel, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej. - „Gram na licheńskich organach już po raz piąty. Na początku zawsze jest problem z akustyką w świątyni, ale po paru koncertach można się przyzwyczaić” - tłumaczył muzyk.

Koncerty odbywają się trzy razy dziennie, o godz. 11.00, 14.00 i 20.00. Każdy z nich trwa pół godziny. W prezentowanym w Licheniu repertuarze znalazły się między innymi utwory Franza Schuberta oraz Jana Sebastiana Bacha, w tym jego „Ave Maria”.

- „Przez większą część roku organy są wykorzystywane jedynie do oprawy liturgii. Tymczasem instrument ten kryje w sobie wiele możliwości, m.in. koncertowych. Organizując w Sanktuarium „Muzyczne lato” promujemy muzykę klasyczną, prezentujemy muzykę religijną i dajemy szansę młodym ludziom na szlifowanie ich umiejętności” - tłumaczył rzecznik prasowy Sanktuarium, ks. Zbigniew Krochmal.

Budowa licheńskich organów trwała cztery lata. Zbudowała je firma „Zych” z Wołomina. Instrument składa się z pięciu części. Całe organy liczą 157 głosów, mają około 13 tysięcy piszczałek. To czyni je największymi w kraju. Sam główny instrument, znajdujący się nad wejściem do kościoła, waży 50 ton. Tylko na tę centralną część składa się około siedmiu tysięcy piszczałek. Piszczałki powstały w Polsce, Portugalii i Holandii. Część odlano z 90-procentowej cyny.

 

Biuro Prasowe Sanktuarium