Bądź na bieżąco

Aktualności

Kapłan, zesłaniec, bohater, pasterz Syberii


W Wydawnictwie PROMIC ukazała się książka Jana Kosmowskiego MIC poświęcona jednej z najbarwniejszych postaci polskiej historii na Syberii - O. Krzysztofowi Szwermickiemu, marianinowi, który sam będąc zesłańcem, dobrowolnie pozostał na Syberii, by przez 40 lat służyć tym, którzy do Polski wrócić nie mogli. Nie wiadomo, gdzie jest pochowany, bo cmentarz, na którym był jego grób, sowieci zamienili na park. Pozostała pamięć.
Ksiądz Krzysztof Szwermicki to jedna z najpiękniejszych postaci XIX-wiecznych dziejów Kościoła katolickiego. Duchowny i faktyczny opiekun zesłańców polskich na Syberii, ofiarny misjonarz. Miał duży wpływ na duchowy rozwój św. Rafała Kalinowskiego, gdy ten był na zesłaniu. Wielu przyprowadził do Boga, wielu błogosławił na śmierć na nieludzkiej ziemi, dla niejednego wyprosił ułaskawienie.

Książka Jana Kosmowskiego MIC powstała na bazie dostępnych dokumentów, w tym listów księdza Szwermickiego. Składa się z dwóch części prezentujących odpowiednio: jego życie i działalność w Rzeczypospolitej zakończoną brutalnym śledztwem w Cytadeli Warszawskiej i zsyłką na Sybir; oraz służbę duszpasterską na Syberii pełnioną z wielkim zaangażowaniem w obronę wartości religijnych i narodowych.

Rzetelne źródło wiedzy a jednocześnie piękne, interesująco napisane świadectwo przybliżające postać niezwykłego człowieka, prawdziwego bohatera czasów ciemności, cierpienia i bólu na nieludzkiej ziemi. Chronologiczny zapis faktów z życia i wieloletniej posługi kapłańskiej jest przeplatany tekstami źródłowymi i fragmentami Dziennika ks. Krzysztofa Szwermickiego. Wielu uważa, że należałoby rozpocząć jego proces beatyfikacyjny. W ich opinii był świętym człowiekiem, którego praca opierała się na trzech fundamentach: służbie Bogu, służbie Kościołowi i służbie człowiekowi, a wszystkie bazowały na jednym - na przykazaniu miłości.

Dystrybucja: Wydawnictwo PROMIC
e-mail: zamowienia@wydawnictwo.pl
tel. 667 501 057
 
cena okładkowa: 39.90 zł
Dla grup, parafii cena z 50% rabatem.
format: 140 x 204 mm; str. 388
okładka: twarda