Bądź na bieżąco

Aktualności

Dziennikarskie forum w Licheniu


Prezentacja dwóch odcinków serialu dokumentalnego „Tajemnice Watykanu”, który nie był jeszcze pokazywany szerszej publiczności, zakończyła dziennikarską konferencję „Kościół bez tajemnic”, zorganizowaną w dniach 26-28 kwietnia w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. W konferencji udział wzięło około 70 osób z mediów lokalnych i regionalnych z całej Polski.

 

Głównym tematem spotkania była lustracja w Kościele. W tej kwestii wypowiadali się ks. Adam Boniecki MIC - redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski - ks. Józef Kloch, Maciej Gawlikowski - autor filmu „Zastraszyć księdza”, Marek Lasota - z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, publicysta Tomasz Terlikowski oraz ks. Adam Łach - redaktor naczelny tygodnika "Niedziela" w Płocku. Nie zabrakło też informacji o najważniejszym w tym roku wydarzeniu dla Zgromadzenia Księży Marianów - beatyfikacji o. Stanisława Papczyńskiego. O tym, co współczesny człowiek może wynieść z nauk o. Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia, mówił prowincjał marianów, ks. Paweł Naumowicz. Wszystkie wykłady kończyły się dyskusją, prowadzoną przez Stanisława Karnacewicza z Polskiej Agencji Prasowej.

 

Zdaniem dziennikarzy biorących udział w konferencji istnieje potrzeba organizowania takiego forum, podczas którego można zgłębić szerzej tematy, którymi żyją media, a które są związane z Kościołem. Jeden z uczestników - dziennikarz niezależny, pisarz Tomasz Klarecki powiedział: „jestem ewangelikiem. Kościół katolicki jawił mi się zawsze jako struktura quasimilitarna, skostniała, bardzo hierarchiczna, obciążona syndromem oblężonej twierdzy. I tutaj się bardzo przyjemnie rozczarowałem. Zobaczyłem ludzi w koloratkach, którzy reprezentowali bardzo szeroką gamę poglądów i potrafili ze sobą bardzo kulturalnie na ten temat dyskutować”.

 

Główny organizator konferencji ks. Zbigniew Krochmal MIC, rzecznik prasowy Sanktuarium, zachęcał dziennikarzy do zgłębiania prawdy. -„Zdajemy sobie sprawę, że dziennikarz nie ma dwóch lat czasu na to, aby badać temat. Pamiętajmy jednak o tym, że jesteśmy zaproszeni do ostrożności, zachowujmy też dystans do samych siebie”.

 

Pod koniec konferencji wśród uczestników pojawiały się propozycje tematów, którymi można by zająć się, organizując kolejne konferencje. Uczestniczący w spotkaniach marianin, ks. Robert Krzywicki sugerował, aby zmierzyć się z tematem uczuć religijnych - szukać odpowiedzi na pytanie: czym one są nie tylko dla chrześcijan, ale też dla przedstawicieli innych religii oraz podyskutować o ograniczaniu praw ludzi wierzących na świecie.

 

Konferencję „Kościół bez tajemnic” zorganizowano w Sanktuarium po raz drugi. Tematem ubiegłorocznego spotkania było to, czy i jak pisać o sprawach trudnych dla Kościoła? Po raz drugi patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawowała Polska Agencja Prasowa, patronat honorowy natomiast - ks. Józef Kloch, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

 

źródło: www.lichen.pl