Bądź na bieżąco

Aktualności

Warszawa-Stegny: "Pamięć - wdzięczność - wierność". Przymiarki do Jubileuszu


Jakie punkty znajdą się w programie następnego roku, który będzie Rokiem Jubileuszowym z okazji 100. rocznicy odrodzenia Zgromadzenia Księży Marianów? Jak promować ducha odnowionego Zgromadzenia i postać bł. Jerzego Matulewicza wśród wiernych oraz jubileuszowe wydarzenia w środkach społecznego przekazu? Jakie środki podjąć wewnątrz prowincji, by owocnie przeżyć najbliższy rok? Nad tymi kwestiami zastanawiano się podczas posiedzenia Komisji ds. Przygotowania 100. Rocznicy Odnowienia Zgromadzenia, które miało miejsce 3 listopada w Domu Prowincjalnym na warszawskich Stegnach.

 

Komisja zebrała się w składzie: ks. Janusz Kumala (przewodniczący), ks. Zbigniew Borkowski, ks. Andrzej Jerominek, ks. Piotr Marchewka, ks. Wojciech Skóra, ks. Jarosław Sobkowiak i ks. Krzysztof Trojan. W posiedzeniu uczestniczył także o. prowincjał Paweł Naumowicz.

 

Cele jakie sobie postanowiono w planowanym programie obchodów, zatytułowanym "Pamięć - wdzięczność - wierność", to: odnowienie łaski powołania mariańskiego, życia wspólnoty oraz mariańskiego apostolatu. Środki, jakie będą towarzyszyć marianom w Roku Jubileuszowym, to m.in.: podjęcie jubileuszowej tematyki w trakcie prowincjalnych konwentów jesiennego i wiosennego oraz konwentów poszczególnych wspólnot domowych, pielgrzymki do grobu Ojca Odnowiciela w Mariampolu na Litwie, comiesięczne dni skupienia i roczne rekolekcje zakonne poświęcone rocznicy odnowienia i duchowi odrodzonej wspólnoty mariańskiej, specjalny Konwent Młodych Marianów planowany na czerwiec przyszłego roku oraz jubileuszowe wotum duchowe w postaci wieczystej adoracji, do której zaproszeni będą wszyscy współbracia z prowincji. Zastanawiano się także nad środkami dotarcia do wiernych oraz promowania duchowości mariańskiej. Tym celom służyć będą m.in. specjalne dni wdzięczności organizowane przez poszczególne wspólnoty mariańskie w prowadzonych przez siebie ośrodkach duszpasterskich, okolicznościowe msze św. sprawowane każdego tygodnia w sanktuarium maryjnym w Licheniu, rekolekcje jubileuszowe dla świeckich współpracowników marianów, w tym także o charakterze polsko-litewskim, wystawa obrazująca życie i apostolat odnowionego Zgromadzenia i inne.

 

Warto dodać, że za akt odrodzenia i początku reformy Zgromadzenia Księży Marianów uważa się złożenie pierwszych ślubów zakonnych przez bł. Jerzego Matulaitisa-Matulewicza oraz przyjęcie do nowicjatu drugiego kandydata do marianów - ks. prof. Franciszka Buczysa. Wydarzenie to miało miejsce 29 sierpnia 1909 r. w prywatnej kaplicy bp. Kazimierza Ruszkiewicza przy kościele (dziś bazylice) św. Krzyża w Warszawie. Odnowiciel złożył profesję na ręce biskupa, który był do tego delegowany przez Stolicę Apostolską i w obecności ostatniego żyjącego marianina - przełożonego generalnego o. Wincentego Sękowskiego. Działo się to w konspiracji przed władzami carskimi, które skazały zakon marianów na wymarcie.

 

xkt