Bądź na bieżąco

Aktualności

Rzym: bp Władysław Blin mężem przyłączonym Zgromadzenia


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – 8 grudnia 2009 r., w kaplicy Domu Generalnego Księży Marianów w Rzymie, biskup witebski Władysław Blin został przyjęty do Zgromadzenia Marianów jako „mąż przyłączony” (vir aggregatus).

 

 

 Nowy vir aggregatus Zgromadzenia

 

Na ręce Ojca Generała Jana Mikołaja Rokosza MIC bp Władysław złożył przyrzeczenie wypełniania obowiązków określonych w Konstytucjach Zgromadzenia i kierowania się duchowością Zgromadzenia Marianów w swej posłudze Kościołowi. Liturgiczne przyjęcie do Zgromadzenia odbyło się w ramach zakończenia Roku Jubileuszowego 100-lecia Odnowienia Zgromadzenia Księży Marianów.

 

Na podstawie własnego prawa zakonnego Zgromadzenie Księży Marianów przyjmuje mężczyzn, którzy pragną duchowo włączyć się w realizację misji Zgromadzenia w Kościele. Otrzymują oni status „męża przyłączonego” i uczestniczą w duchowych owocach modlitw i prac członków Zgromadzenia. Do ich obowiązków należy m.in., zgodnie z charyzmatem Zgromadzenia,  szerzenie szczególnego nabożeństwa do NMP Niepokalanie Poczętej oraz gorliwa modlitwa za dusze w czyśćcu cierpiące.

 

 

 Herb biskupa Witebska

 

Jak podkreślił w swej wypowiedzi bp Władysław Blin, jego powołanie kapłańskie zostało ukształtowane poprzez posługę wybitnych marianów. Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu, do którego młody Władysław pielgrzymował od najmłodszych lat swego życia z pobliskiego Ślesina (gdzie zamieszkali jego rodzice po przyjeździe z Białorusi), było zawsze miejscem  jego duchowego umocnienia.

 

Od 10 lat bp Władysław Blin jest ordynariuszem Diecezji Witebskiej, na terenie której znajduje się pierwszy klasztor białoruskich marianów w Drui, założony przez Odnowiciela Zgromadzenia – błogosławionego bp. Jerzego Matulewicza w 1923 r. Na terenie tejże diecezji znajduje się też  mariańskie Sanktuarium w Rosicy, w miejscu gdzie marianie – błogosławieni Antoni Leszczewicz i  Jerzy Kaszyra - ponieśli śmierć męczeńską w 1943 r., niosąc kapłańską  posługę wiernym w czasie dramatycznego okresu wojny.

 

Źródło: Kuria Generalna MIC

Fot. www.catholic.by