Bądź na bieżąco

Aktualności

Polskie serca w Kazachstanie – prawdziwe historie


„Jeżeli człowiek w sercu zdradzi wartości, które miały znaczenie dla jego przodków to między Bałtykiem a Tatrami nie będzie on u siebie nawet jeśli będzie chodził po tej samej ziemi” – takie słowa wypowiada o. Alexey Mitsinskiy – marianin, w audycji poświęconej żyjącym jeszcze Polakom, którzy przed II wojną światową zostali przymusowo wywiezieni w głąb Kazachstanu.
Tragedia Polaków wywiezionych na Wschód domaga się szczegółowych badań. Barbarzyństwo Sowietów i skala zbrodni przeraża. Przed II wojną światową masowe wywózki do Kazachstanu przeżyła tylko część internowanych, tysiące zamordowano w miejscu ich zamieszkania i podczas drogi. Wciąż mało znane lata zbrodni na Polakach 1936 - 1938 opisał Wojciech Jasiakiewicz w publikacji „Tam niczego nie było. Niczego nie było i dużo umierali. Wywózki do północnego Kazachstanu (Tajynsza)".
Na zaproszenie ks. Alexeya historyk pojechał do przesiedlonych, zarejestrował i spisał ich wspomnienia. Ks. Mitsinsiy – marianin – jest jednym z potomków zesłańców do Kazachstanu. Pracuje dziś w Tajyszy i potwierdza, że wiara katolicka i narodowość polska decydowały o tragicznym losie tysięcy ludzi. Ta sama wiara katolicka i głęboko zakorzeniona w sercu polskość pomogła zesłańcom przetrwać najcięższe chwile ich życia.

Publikacja „Tam niczego nie było. Niczego nie było i dużo umierali. Wywózki do północnego Kazachstanu (Tajynsza)", powstała dzięki wywiadom, które zarejestrował w Kazachstanie Wojciech Jasiakiewicz. Zarejestrowane historie można odsłuchać w ramach audycji wyemitowanych w Polskim Radiu PiK, które przygotowała Ewa Dąbrowska.

Linki do audycji znajdują się poniżej:

https://www.radiopik.pl/45,577,19-marca-2023-polskie-serca-w-kazachstanie
https://www.radiopik.pl/45,578,26-marca-2023-polskie-serca-w-kazachstanie-cz-ii

Informacje o możliwości nabycia książki można znaleźć na stronie:
www.tajynsza.marianie.com