Bądź na bieżąco

Aktualności

Odpust w Licheniu


Ponad 30 tysięcy pielgrzymów z całej Polski wzięło udział w uroczystościach odpustowych przypadających z racji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium maryjnym w Licheniu. Ów dzień miał także charakter rocznicowy - 15 sierpnia minęło 40 lat od koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Licheńskiej.

 

Sumie odpustowej przewodniczył ks. bp Andrzej Dzięga. Biskup sandomierski nawiązał w słowach homilii do rocznicy koronacji: "To było stwierdzenie Kościoła, że tu, w Licheniu, jest miejsce wybrane przez Boga, jest miejsce wybrane przez Maryję, jest miejsce, w którym Bóg pozwala Matce swego Syna rozdawać hojnie łaski. Kościół święty, przez osobę Księdza Prymasa Wyszyńskiego i przez akt koronacji, potwierdził to i od tamtego czasu, można powiedzieć już dwa pokolenia prawie, to sanktuarium potężnieje, rozrasta się, zadziwia i wchłania coraz to nowe rzesze, setki tysięcy i miliony przybywających tu, każdemu mając coś do zaoferowania".

 

Historia wizerunku Matki Bożej Licheńskiej sięga czasów napoleońskich. Polskiemu żołnierzowi, Tomaszowi Kłossowskiemu, rannemu w bitwie pod Lipskiem w 1813 r., ukazała się Matka Boża. Ratując go od śmierci, poleciła mu odszukać taki wizerunek, który dokładnie ją odzwierciedla. Po powrocie do Polski Kłossowski znalazł taki obraz i zawiesił go w lesie grąblińskim, nieopodal Lichenia. Według przekazów ustnych, modlącemu się przed nim pasterzowi Mikołajowi Sikatce w 1850 r. kilkukrotnie ukazała się Matka Najświętsza. Wzywała do pokuty i prosiła o modlitwę. Obrazek zasłynął zwłaszcza podczas epidemii cholery w 1852 r. 29 września 1852 r. przeniesiono go do kościoła parafialnego w Licheniu. 15 sierpnia 1967 r. biskupi polscy, na czele z Prymasem Tysiąclecia, koronowali obraz koronami papieskimi. 2 lipca 2006 r. cudowny wizerunek został uroczyście przeniesiony do bazyliki mniejszej, poświęconej dwa lata wcześniej.

 

Wizerunek Matki Bożej Licheńskiej jest olejną kopią obrazu Matki Bożej z Rokitna. Namalowany został w drugiej połowie XVIII w. przez nieznanego artystę.