Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: polsko-litewskie dziękczynienie


W czasie uroczystej sumy, która miała miejsce 1 maja w bazylice mniejszej w sanktuarium maryjnym w Licheniu, dziękowano za 100-lecie życia i apostolatu mariańskiej wspólnoty zakonnej. Dziękczynienie to miało szczególny charakter – uczestniczyli w nim bowiem członkowie Zespołu Biskupów Polski i Litwy ds. Wzajemnych Kontaktów. W skład Zespołu wchodzą: bp Jerzy Mazur SVD z Ełku – współprzewodniczący ze strony polskiej, abp Wojciech Ziemba z Olsztyna, bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, ks. Paweł Naumowicz MIC – prowincjał marianów w Polsce oraz biskup wyłkowyski Rimantas Norvila - współprzewodniczący z ramienia episkopatu Litwy, biskup pomocniczy kowieński Jonas Ivanauskas i ks. Marius Rudzinkas.

 

Mszy św. przewodniczył arcybiskup metropolita warmiński, homilię wygłosił biskup wyłkowyski. Kaznodzieja uwypuklił szczególnie rolę Odnowiciela marianów – abp. Jerzego Matulaitisa-Matulewicza, który wniósł nieoceniony wkład w dzieło pojednania narodów litewskiego i polskiego.

 

Zespół Biskupów Polski i Litwy ds. Wzajemnych Kontaktów powstał w 1995 r. w celu przyczyniania się do wzajemnego poznania się, podzielenia się doświadczeniem Kościoła lokalnego i przypomnienia wzajemnych tradycji. Spotkania odbywają się dwa razy w roku: na przemian w Polsce i na Litwie. W bieżącym roku członkowie Zespołu korzystali z gościnności diecezji włocławskiej. Oprócz wizyty w licheńskim sanktuarium odwiedzili m.in. katedrę i seminarium we Włocławku, modlili się w miejscu męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, odbyli wizytę w eremie ojców kamedułów w Bieniszewie oraz w sanktuarium Pierwszych Polskich Braci Męczenników w Kazimierzu Biskupim.

 

xkt