Bądź na bieżąco

Aktualności

FCPiM: mediacje rodzinne w Warszawie


W ostatnich latach, w związku ze zdecydowanie szybszym i bardziej chaotycznym sposobem funkcjonowania społeczeństwa, brakiem stabilizacji zawodowej i finansowej rodzin, a także rozluźnieniem więzi międzyludzkich nastąpił wzrost liczby konfliktów rodzinnych i rozwodów. Do niedawna skonfliktowani ludzie nie mieli możliwości zwrócenia się do bezstronnych i kompetentnych osób z prośbą o towarzyszenie w narastającej często przez lata sytuacji konfliktu.  Praktyka mediacyjna pokazuje wyraźnie, że stworzenie bezpiecznej przestrzeni i fachowa pomoc doświadczonych mediatorów umożliwia skonfliktowanym i skupionym na przeżywaniu poczucia krzywdy stronom otworzenie się na emocje, uczucia i potrzeby drugiego człowieka. Mediacja zakłada bowiem, że konflikt jest zjawiskiem naturalnym, występującym w każdym związku i relacji międzyludzkiej. Konflikt może być także siłą twórczą, dającą możliwość rozwoju i głębszego, bardziej świadomego porozumienia. Podkreślenie tego faktu wydaje się bardzo istotne, gdyż wiele osób krępuje się ujawnienia sytuacji konfliktowej, mylnie sądząc, że nie należy poszukiwać fachowej pomocy poza związkiem. Tymczasem mediacja to spotkania z profesjonalnie przygotowaną parą mediatorów, ludzi tolerancyjnych, dyskretnych i otwartych, szanujących wolność wyznawania osobistych wartości. Ludzi bezstronnych i nie oceniających postaw moralnych  uczestników.

 

Mediacja jest procesem, który poza oczywistym celem jakim jest wypracowanie satysfakcjonującego obie strony konfliktu porozumienia umożliwia także odnoszenie innych nie mniej istotnych korzyści. Spotkanie mediacyjne uczy strony konfliktu wyrażania własnych uczuć, emocji oraz potrzeb. Podczas spotkań wspólnych strony przyswajają zasady uważnego słuchania swojego rozmówcy, wsłuchiwania się w jego potrzeby, emocje, obawy i oczekiwania. Dzięki temu mediacja umożliwia zrozumienie odmiennego punktu widzenia, pokazuje konstruktywny sposób rozwiązywania konfliktów, kieruje myśli uczestników mediacji ku przyszłości i rozwiązaniu sporu. Osoby, które uczestniczą w sesjach mediacyjnych uczą się brania odpowiedzialności za podejmowane przez siebie decyzje jak również za losy swoich najbliższych. Wypracowane wspólnie porozumienia pozwalają na polepszenie relacji, zachowanie wzajemnego szacunku i poszanowanie granic.

 

Celem mediacji jest uświadomienie sobie przez uczestników przeżywanych w relacji emocji i nazwanie niezaspokojonych potrzeb, które są źródłem frustracji. Dotarcie do potrzeb jest zazwyczaj kluczowym i trudnym momentem, gdyż większość ludzi zaprzecza ich istnieniu. Uświadomienie i wypowiedzenie potrzeb jest jednak momentem przełomowym, gdyż umożliwia stronom zrozumienie siebie i motywów działań partnera. Mediacja umożliwia poszukiwanie przez strony nowych, akceptowalnych obustronnie rozwiązań.           

 

Mediacja jest procesem dobrowolnym. Każda ze stron  bez żadnych konsekwencji może odstąpić od mediacji. Jednak osoby biorące udział w mediacji szybko dostrzegają, że sesja mediacyjna jest miejscem gdzie emocje i potrzeby mogą zostać ujawnione w bezpiecznej, pełnej zrozumienia i szacunku atmosferze, a mediacja daje szansę na utrzymanie lub wznowienie zakłóconej relacji w dawnym lub nowo wypracowanym przez strony kształcie.

 

W drodze mediacji możliwe jest rozwiązywanie wszystkich sporów, w których strony dobrowolnie chcą poszukiwać porozumienia. Mediacja jest pomocna w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych, konfliktów związanych z rozwodem, sytuacji konfliktowych z udziałem dzieci, sporów i nieporozumień sąsiedzkich, lokalnych, w społecznościach i wspólnotach.

 

Zgłaszanie spraw do mediacji:
Beata i Bogdan Janowscy
tel. 022-2167074, 0-506700709  
e-mail: mediacje@marianie.pl 

 

Opieka duchowa: ks. Stanisław Szlassa MIC

 

Ośrodek Mediacji Fundacji Centrum Psychoedukacji i Mediacji
Warszawa - Marymont, ul. Gdańska 6A

 


 

 

Ponadto zapraszamy do skorzystania
z propozycji rekolekcji i warsztatów
organizowanych przez naszą Fundację.
Szczegóły na stronie:
https://www.marianie.pl/index.php?page=rekolekcje&k=12.