Bądź na bieżąco

Aktualności

Warszawa-Stegny: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NM Panny u pomocników mariańskich


Ok. 300 osób z Mazowsza i ze Śląska , pomocników zgromadzenia marianów przybyło do kościoła Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach w sobotę, 2 grudnia.Świętowali oni z wyprzedzeniem swoje doroczne, patronalne święto, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Niepokalanego Poczęcia NM Panny.   

 


 

Mszy świętej o godz. 13.00 przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Łukasz Wiśniewski MIC, Dyrektor Stowarzyszenia SPM. 

Przed mszą, o godz.12.00 konferencję: Eucharystia – studnia bez dna i przepis na życie wygłosił ks. Sławomir Homoncik MIC, wiceprowincjał Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów. 30 osób przyjęło po mszy świętej Niebieski Szkaplerz  Niepokalanego Poczęcia NMPanny.

Wspólna agapa była okazją do radosnego  spotkania i rozmów. Modlitwa koronką do Miłosierdzia Bożego tradycyjnie  zakończyła spotkanie.

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich w Polsce istnieje od 1994 roku. Obecnie polskie SPM zrzesza ok. 15.000 członków - świeckich i duchownych - pragnących rozwijać się duchowo, mając za wzór duchową patronkę Matkę Bożą Niepokalaną. Członkowie uczestniczą w życiu religijnym, proponowanym przez marianów -  poprzez modlitwy i nowenny oraz uczynki miłosierdzia, wspierając modlitwą i materialnie powołania do życia kapłańskiego i zakonnego oraz misje.

 


 

Przez  ostatnie 6 lat  funkcję dyrektora SPM pełnił  były generał marianów, obecny kustosz sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii, ks. Jan Mikołaj Rokosz MIC.  

Przy SPM działa Bractwo Szkaplerzne zrzeszające osoby, które w sposób szczególny zawierzyły swoje życie NMP Niepokalanie Poczętej. Członkowie Bractwa noszą tzw. "niebieski szkaplerz" - znak ufności i oddania się Maryi Niepokalanej, poświęcenia się na służbę Bogu i  przyjęcia pewnych zobowiązań.

Stowarzyszenie przy zakonie księży Marianów  daje formację swym członkom poprzez  kwartalnik „Z Niepokalaną” i stronę internetową   WWW.spm.org.pl.

Początki Stowarzyszenia mają  swoje korzenie w USA. To tutaj  powstała mała grupa osób wspierających marianów, oficjalnie zatwierdzona w 1945 roku. Obecnie  Stowarzyszenie SPM liczy 250 tys. członków w świecie, stanowiąc silną grupę wsparcia modlitewnego i finansowego dzieła księży i braci Zgromadzenia Księży Marianów.

 

Anna Dziemska

Foto: Anna Dziemska