Bądź na bieżąco

Aktualności

Warszawa: „Kameralna” Wigilia


Chyba wszyscy Święta Bożego Narodzenia i rozpoczynającą je Wieczerzę Wigilijną kojarzymy z wydarzeniem bardzo rodzinnym i kameralnym. Choć dawnym zwyczajem przy stole wigilijnym pozostawiamy jedno wolne miejsce dla nieoczekiwanego gościa to jednak dosyć rzadko jest ono wykorzystywane. Nieco inny charakter miała „Wigilia dla Samotnych”, jaką w tym roku zorganizowano w warszawskiej Hali Expo XXI - Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe.
Na Wieczerzę mogły przyjść osoby samotne, cierpiące z powodu bezdomności, ale także osoby z Ukrainy, które trafiły do Polski z powodu działań wojennych. Organizatorami spotkania była Fundacja „Wolne Miejsce”, która takie i podobne spotkania organizuje już od 20 lat. W tym roku Wigilię przygotowano w wielu miastach w całej Polsce. Tę warszawską oprócz Wojewody Mazowieckiego wsparły między innymi Fundacje: Omenaa Foundation oraz Rafał Brzoska Foundation, które oprócz przygotowania kolacji wigilijnej zakupiły upominki dla dzieci oraz 10 000 śpiworów dla noclegowni w całym kraju. W pomoc zaangażowało się także wielu wolontariuszy.

Sama Wieczerza Wigilijna miała charakter ekumeniczny, gdyż uczestniczyli w niej Ks. Andrzej Lewczak z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Pastor Adam Doliński z Protestanckiego Kościoła Ewangelicznego oraz ks. Grzegorz Leszczyk – Marianin z Kościoła Katolickiego, na co dzień posługujący w parafii Księży Marianów przy ul. Bonifacego 9 na warszawskich Stegnach. Oprócz wspólnotowej modlitwy uczestnicy Wigilii złożyli sobie życzenia, przełamali się opłatkiem, wspólnie spożyli przygotowane potrawy wigilijne po czym był czas na część artystyczną, śpiewanie kolęd oraz spotkania i rozmowy przy pięknie przygotowanym świątecznym stole.

W Wigilii w warszawskiej Hali Expo XXI uczestniczyło w tym roku około 2 tysiące osób.