Bądź na bieżąco

Aktualności

Warszawa: Akcja „Hospicjowóz – sprawczy samochód dostawczy”


Na portalu zrzutka.pl pod hasłem „#Hospicjowóz. Sprawczy samochód dostawczy” (https://zrzutka.pl/v5dxxu) rozpoczęła się zbiórka na ten cel. Będziemy niezmiernie wdzięczni, jeśli zechcą Państwo zainteresować się tym tematem, byśmy mogli dotrzeć do osób zainteresowanych wsparciem zbiórki. Zbiórka rozpoczęła się 18 maja 2022 r. i potrwa przez 60 dni.
Każdy chory ma prawo do godnego życia aż do samej śmieci. Choroba, a szczególnie choroba nieuleczalna, jest doświadczeniem granicznym. Zmieniającym życie nie tylko chorującego, ale też jego rodziny i bliskich. Wywraca je do góry nogami. Zmienia plany na przyszłość, burzy spokój i poczucie bezpieczeństwa. W tym trudnym momencie niezwykle ważne jest, by osoba doświadczająca osobistej tragedii wiedziała, gdzie szukać pomocy. Tą pomocą może być opieka hospicjum domowego, które zapewnia wsparcie doświadczonego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego, psychologów, rehabilitantów, socjalne, wolontariackie, duchowe. Ośrodek Hospicjum Domowe jest takim miejscem, a jednocześnie stara się stale poszerzać ofertę wsparcia swoich podopiecznych. Zbiórka środków w ramach akcji „Hospicjowóz – sprawczy samochód dostawczy” pozwoli poprawić komfort życia chorych dzięki szybszemu i sprawniejszemu transportowi zespołu medycznego wraz z niezbędnym sprzętem medyczno-rehabilitacyjnym prosto do ich domów.

Od 24 lat Ośrodek Hospicjum Domowe (OHD) otacza opieką tysiące chorych z prawobrzeżnej części Warszawy oraz okolicznych miejscowości. W 2021 r. były to 929 osoby, którym zapewniono możliwie najlepsze wsparcie, umożliwiając przy tym godne życie do ostatnich chwil. Działania OHD często wykraczają poza tradycyjny model opieki hospicyjnej.

Niestety w naszej pracy nie zawsze wszystko wygląda tak jakbyśmy chcieli. Jedną z naszych bolączek jest brak samochodu, którym moglibyśmy przewozić w jednym momencie zespół medyczny i sprzęt medyczno-rehabilitacyjny do pacjentów. Hospicjum domowe to model opieki domowej. Opiekujemy się chorymi, którzy przebywają wyłącznie we własnych domach. To najlepsza opcja dla tych, którzy nie wymagają stałego monitoringu zespołu medycznego i dla tych, którzy od szpitalnych ścian wolą znajome ściany własnego domu. Pacjenci doceniają bycie w domach. Jeśli tylko mogą, wolą chorować wśród bliskich. W modelu hospicjum domowego to my medycy  dojeżdżamy do swoich pacjentów. – wyjaśnia Ewa Głodowska, kierowniczka zespołu pielęgniarskiego w OHD.

Sprzęt medyczno-rehabilitacyjny w postaci m.in. koncentratorów tlenu, wspomagających leczenie niewydolności oddechowej, czy łóżek i materacy rehabilitacyjnych zmniejszających ryzyko powstania odleżyn, poprawia komfort i ratuje życie chorych.

Dojazd do chorych w okresie intensywnych opadów i roztopów okazuje się nie lada wyzwaniem. Zespół hospicjum działa na obszarze ponad 500 km2, pokonując rocznie ponad 20 000 kilometrów. Małe i wysłużone auta (skoda fabia, toyota yaris i kia venga) nie są w stanie dowozić sprzętu do pacjentów razem z zespołem medycznym. Łóżko rehabilitacyjne, potrzebne do prawidłowej pielęgnacji chorego, nie zmieści się do standardowego pojazdu osobowego, nawet jeśli podróżuje nim tylko kierowca.

Tymczasem z bezpłatnej wypożyczalni sprzętu w ramach OHD korzysta prawie 100% naszych pacjentów, czyli niemal 1 000 osób rocznie. Wielu chorych nie posiada dodatkowych kilkuset złotych na opłacenie prywatnego transportu sprzętu do miejsca, w którym mieszkają.

Jak mówi Karol Koeber, dyrektor Ośrodka Hospicjum Domowe: - Sprawny i pojemny samochód będzie dla nas dużym ułatwieniem w codziennej opiece nad pacjentami. Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, kiedy chorego nie stać na opłacenie transportu łóżka czy materaca przeciwodleżynowego. Z kolei hospicjum nie ma środków na opłacanie firm zewnętrznych, by przewieźć sprzęt do pacjenta. Własne auto zdjęłoby z pacjentów ciężar organizacji transportu, a nam dałoby pewność, że sprzęt, który wypożyczamy dojedzie do pacjenta i wróci w dobrym stanie, by mógł posłużyć kolejnym osobom. 

Dobro drugiego człowieka, którym kieruje się zespół hospicjum, klarownie wyznaczyło kolejny cel. Potrzebujemy 40 000 zł na zakup używanego samochodu dostawczego, który będzie służył naszemu zespołowi do dowożenia sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego do domów pacjentów. Ponadto, kiedy będzie trzeba przewiezie też:
– opasłe worki z plastikowymi nakrętkami, z których pieniądze przeznaczamy na naprawy i zakup sprzętu do wypożyczalni,
– żywność, leki, wyposażenie domu, środki higieniczne, w które – dzięki wspaniałym darczyńcom – wyposażamy najbardziej potrzebujących pacjentów.

Na portalu zrzutka.pl pod hasłem „#Hospicjowóz. Sprawczy samochód dostawczy” (https://zrzutka.pl/v5dxxu) rozpoczęła się zbiórka na ten cel. Będziemy niezmiernie wdzięczni, jeśli zechcą Państwo zainteresować się tym tematem, byśmy mogli dotrzeć do osób zainteresowanych wsparciem zbiórki. Zbiórka rozpoczęła się 18 maja 2022 r. i potrwa przez 60 dni.

O organizatorze:
Ośrodek Hospicjum Domowe od 24 lat otacza opieką pacjentów z prawobrzeżnej części Warszawy i okolic. Każdego roku obejmuje wsparciem ok. 1 000 chorych przebywających w domach, którym  zapewnia: opiekę lekarską i pielęgniarską, możliwość nieodpłatnego wypożyczenia sprzętu i aparatury medycznej, pomoc psychologiczną i duchową, rehabilitację, wsparcie dla rodzin osób chorujących, w tym dzieci osieroconych.  Jako hospicjum otwarte OHD nie ogranicza się do opieki nad pacjentami, choć jest ona priorytetem!

Tylko w ubiegłym roku zespół lekarski OHD udzielił pacjentom 9360 konsultacji. Pielęgniarze i pielęgniarki odwiedzili podopiecznych OHD 28391 razy. Zespół psychologiczny wspierał pacjentów i ich bliskich 1344 razy, a rehabilitanci odbyli 4625 wizyt. Jest jeszcze wsparcie, którego nie zamkniemy w liczbach. Opieka duchowa, którą o każdej porze dnia i nocy świadczy nasz kapelan, wizyty wolontariuszy, wsparcie socjalne – czasem daleko wykraczające poza standardową procedurę.

Hospicjum pomaga też innym. Bardzo aktywnie włączyło się w pomoc Ukrainie, organizując i wspierając trwające zbiórki, a także przyjmując pod hospicyjny dach kilkanaście osób uciekających przed wojną. Prężnie działa także na polu edukacji, by oswajać społeczeństwo z ideą opieki hospicyjnej i towarzyszenia chorym do ostatnich chwil ich ziemskiego życia. Współpracuje z urzędami, szkołami, przedszkolami, którym bliskie są takie wartości jak troska o życie ludzkie do ostatniego tchnienia. OHD co roku angażuje się w ogólnopolską akcję Pola Nadziei, w której razem z przyjaciółmi  hospicjum w 2021 r. zasadziło 35 000 żonkilowych cebulek. Te kwiaty od lat są symbolem nadziei!

Więcej informacji o OHD:
www.ohd.waw.pl
https://www.facebook.com/OsrodekHospicjumDomowe/
https://www.instagram.com/hospicjum_domowe_warszawa/

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt:
Paulina Skiba, Specjalista ds. komunikacji, +48 519576348, paulina.skiba@ohd.waw.pl