Bądź na bieżąco

Aktualności

Wakacje to także czas odnowy duchowej


W sobotę, 6 sierpnia, w Domu Rekolekcyjnym w Sulejówku zakończyły się rekolekcje dla Marianów. Tematem tej edycji rekolekcji, w których uczestniczyło 12 Marianów była Mistyczna Świątynia Boża Templum Dei Mysticum. Rekolekcje prowadził Kustosz Sanktuarium św. O. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach w Górze Kalwarii Ks. dr Paweł Naumowicz MIC.
Jak każdego roku, w okresie wakacyjnym, w Polskiej Prowincji Marianów zaplanowano dwie tury rekolekcji i jedną z tur renowacji zakonnych. Każdy marianin po ślubach wieczystych, co pięć lat, ma obowiązek, w ramach tzw. formacji stałej (permanentnej) uczestniczyć w renowacjach zakonnych. Mają one na celu odnowienie i pogłębienie ducha mariańskiego i zakonnego. Co drugi rok każdy z braci i kapłanów Zgromadzenia ma zaś uczestniczyć we wspólnotowych, sześciodniowych rekolekcjach zakonnych. Druga tura rekolekcji wakacyjnych odbywała się w Domu Rekolekcyjnym pw. Czcigodnego Sługi Bożego Kazimierza Wyszyńskiego w Sulejówku.
Na temat rekolekcji prowadzący je - ks. dr Paweł Naumowicz MIC wybrał jedno z dzieł św. O. Stanisława Papczyńskiego zatytułowane Templum Dei Mysticum (Mistyczna Świątynia Boża). Jak sam Założyciel Marianów napisał w podtytule książki jest to: „Dziełko bardzo pożyteczne dla ludzi każdego stanu”. O. Stanisław w poszczególnych rozdziałach omawia różne elementy świątyni widzianej jako zwykła budowla porównując je do elementów ludzkiego funkcjonowania i odnosi je do świątyni w wymiarze duchowym, którą Bóg stworzył i nieustannie tworzy w każdym człowieku. I tak dla przykładu: drzwi świątyni porównuje do ludzkich oczu, a te widzi jako oczy serca, okna do uszu człowieka, które wprowadzają do ludzkiego wnętrza równe dźwięki i słowa, świecznik znajdujący się zazwyczaj w świątyni do darów Ducha św. itd.

Jak pokazywał w głoszonych konferencjach ks. Naumowicz analogie te doskonale odnoszą się do sposobu życia i funkcjonowania każdego zakonnika, a więc także Marianina. Przyglądanie się im zaś pomaga tworzyć świątynię ludzkiego serca, która może i powinna oddawać chwałę Bogu.
Plan dnia rekolekcyjnego zawierał wspólnotową modlitwę brewiarzową, konferencje i medytacje nad Słowem, Eucharystię i wspólną Adorację Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie rekolekcji uczestnicy odnowili swoją profesję zakonną i każdy z nich otrzymał błogosławieństwo relikwiami św. O. Stanisława.
Na jesień zaplanowano drugą turę renowacji i dwie tury rekolekcji zakonnych.

Książka św. O. Stanisława Papczyńskiego "Mistyczna Świątynia Boża" jest to nabycia w wydawnictwie PROMIC:
https://wydawnictwo.pl/pl/p/Mistyczna-swiatynia-Boga-/5110