Bądź na bieżąco

Aktualności

Uroczystości ku czci św. Stanisława Papczyńskiego w Kamerunie


18 maja to dzień szczególny dla Zgromadzenia Księży Marianόw; wspominamy wówczas naszego Ojca Założyciela, św. Stanisława Papczyńskiego. Tegoroczne uroczystości w Wikariacie Kameruńskim odbyły się w naszym domu seminaryjnym w Ngoya.
Ze względu na ograniczenia związane z pandemią Covid-19, nie mogliśmy zaprosić gości z zewnątrz, w uroczystości uczestniczyli tylko członkowie naszego Zgromadzenia z naszych domόw zakonnych  z Ngoya, Atok i Minkama. Świętowanie liturgicznego wspomnienia św. Ojca Stanisława było dla nas okazją do dziękczynienia Bogu za dar powołań z Afryki oraz za 10 lat istnienia naszego mariańskiego seminarium w Ngoya. Był to też dzień święceń diakonatu br. Feliksa Uwimana, mic, z Wikariatu Rwandyjskiego. W tym roku dzień 18 maja to również 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II; wspominając jego osobę, dziękowaliśmy Bogu za dar naszej 3 misji w Kamerunie, w Minkama, która jest pod wezwaniem św. Jana Pawła II.

Nasze uroczystości rozpoczęliśmy uroczystą celebracją jutrzni, w czasie ktόrej br. Feliks złożył wyznaie wiary, przewidziane przez prawo kanoniczne dla kandydatόw mających przyjąć święcenia diakonatu. Następnie o godz. 10.30 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. bp Sosthène Leopold Bayemi Matjei, ordynariusz diecezji Obala. On też dokonał święceń diakonatu br. Feliksa. To już 9 marianin wyświęcony na diakona przez biskupa Sosthèna. W czasie homilii ks. bp wyraził wdzięczność za obecność Księży Marianόw w jego diecezji w Ngoya i Minkama i pomoc jaką niesiemy duchowieństwu diecezjalnemu w duchu naszego charyzmatu. Wspomniał także, że to nasz Założyciel, św.  Stanisław Papczyński, w charyzmatach będących darem Ducha Św. i od niego pochodzących, wyznaczył Zgromadzeniu ten, by nieść pomoc duchowieństwu diecezjalnemu w ich posłudze duszpasterskiej. Odwołując się zaś do bł. Jerzego Matulewicza, przywołał jego troskę, byśmy wszystkie nasze dzieła  przepełniali Duchem Bożym i Jego wszędzie wnosili. Nawiązując do 10 lat istnienia naszego seminarium, powiedział, że ma tę radość od początku widzieć rozwόj naszej placόwki. Wspominał rόwnież swoją pierwszą wizytę u nas w Ngoya, w sierpniu 2010 r., kilka miesięcy po naszym zamieszkaniu w nowym seminarium i też na początku swojej posługi biskupiej w diecezji.  Bp Sosthène przyjął święcenia biskupie 2 lutego 2010 r., zostając ordynariuszem diecezji Obala.

Dzień zakończyliśmy nieszporami, którym przewodniczył nowo wyświęcony diakon Feliks Uwimana, mic.

Mimo, że z powodu pandemii w naszej seminaryjnej kaplicy w mszy św. uczestniczyło 23 osoby to dzieki transmisji przez internet w naszej wspόlnej modlitwie uczestniczyło ponad 1000 osόb.