Bądź na bieżąco

Aktualności

Ulewa, powódź i lawina błota w Rwandzie.


Nyakinama to niewielka wioska na północy Rwandy, niecałe sto kilometrów od stolicy. Od początku maja w regionie padały bardzo ulewne deszcze, co początkowo nie wzbudziło niepokoju. Niestety, 6 maja potężna ulewa wywołała katastrofalną w skutkach powódź. 72 osoby zginęły w topieli oraz lawinie błota. Zniszczone zostały domy, mosty i cały dobytek okolicznych mieszkańców.
W mariańskiej parafii 126 domów zostało praktycznie zrównanych z ziemią. Poszkodowani, nie mający dachu nad głową, znaleźli schronienie w lokalnej szkole, u misjonarzy lub sąsiadów. Opłakują zmarłych, z przerażeniem myślą o przyszłości. Clotilde mówi – „Jedyne, co mamy, to ubrania na sobie. Uciekłam z rodziną z domu, kiedy zalała go woda. Do rana wszystko się zawaliło. Nie mamy dokąd wrócić”. Byakunda dodaje –„po powodzi straciliśmy wszystko: dom, żywność, rzeczy, dokumenty, uprawy na polach. Nie mamy żadnych pieniędzy, nie mamy gdzie mieszkać. Jestem ojcem sześciorga dzieci. Nie wiem, jak zapewnić opiekę im i mojej żonie. Czuję się kompletnie bezradny. Dziękuję Panu Bogu, że przynajmniej żyjemy”.
 
„Dzisiaj w czasach Covidu trudno jest o tę pomoc tam w Afryce. Wszyscy w Europie i na świecie zajmujemy się pomocą chorym, a tam także te osoby muszą zmagać się ze skutkami powodzi.
Jako Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich pragniemy pomóc parafianom odbudować domy, które stracili przez żywioł” – mówi ks. Łukasz Wiśniewski MIC. Wszelkie szczegóły znajdują się na stronie: https://www.spm.org.pl/najpilniejsze-potrzeby#powodz-w-rwandzie-pomoz-ludziom-ktorzy-stracili-wszystko
 
Chcesz pomóc? Zrób przelew na rzecz ofiar powodzi w Rwandzie.

Centrum Pomocników Mariańskich
Bank Pekao S.A. VII O/Warszawa 
60 1240 1109 1111 0010 7752 5847
z dopiskiem: Dla powodzian

Do dyspozycji pozostaje:
Katarzyna Matusz-Braniecka, PR SPM, 503 163 276, media.spm@marianie.pl.