Bądź na bieżąco

Aktualności

Toruń: Wprowadzenie relikwii św. O. Stanisława


W sobotę 28 maja 2022 roku odbędzie się uroczyste przekazanie i wprowadzenie relikwii Apostoła Niepokalanego Poczęcia, świętego ojca Stanisława Papczyńskiego do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
W tym wydarzeniu i uroczystej Eucharystii, która rozpocznie się o godzinie 12:00, wezmą udział pielgrzymi z mariańskich parafii m.in. z Góry Kalwarii i z Sanktuarium na Mariankach, na czele z księdzem kustoszem ks. Pawłem Naumowiczem MIC. Uroczystość była transmitowana na żywo w internecie na profilu telewizji Trwam. Zapraszamy do wysłuchania homilii ks. Pawła Naumowicza wygłoszonej podczas tej liturgii.

Święty ojciec Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 roku w Podegrodziu koło Starego Sącza. Zmarł w opinii świętości na Mariankach w Górze Kalwarii koło Warszawy 17 września 1701 roku, gdzie spoczywa do dzisiaj.

Był jedną z najwybitniejszych postaci XVII wieku w Polsce: nazywany prorokiem Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, ojcem ubogich i orędownikiem zmarłych. Jest założycielem Zgromadzenia Księży Marianów – pierwszego męskiego zakonu założonego przez Polaka na ziemiach polskich. Był pisarzem, teologiem, patriotą, mówcą, propagatorem sprawiedliwości społecznej oraz duchowości świeckich w Kościele. Św. Stanisław wniósł swój wkład w formowanie duchowości m. in. króla Jana III Sobieskiego oraz nuncjusza apostolskiego Pignatellego, późniejszego Innocentego XII. Na podręcznikach retoryki bł. S. Papczyńskiego uczyły się pokolenia Polaków m. in. ks. Stanisław Konarski – twórca idei powstania Komisji Edukacji Narodowej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej 31 marca 2011 roku, uznał świętego ojca Stanisława Papczyńskiego za „godny naśladowania wzór Polaka oddanego sprawom Ojczyzny. Aktualność Jego moralnego i obywatelskiego nauczania uzasadnia przybliżenie postaci ojca Stanisława współczesnemu pokoleniu Polaków, a szczególnie młodzieży”.

W świetle świadectw licznie napływających do Sanktuarium świętego ojca Stanisława Papczyńskiego na Mariankach w Górze Kalwarii (www.papczynski.pl) jawi się on dzisiaj szczególnie jako patron nienarodzonych dzieci i małżeństw starających się o potomstwo, a także jako patron osób, których życie jest zagrożone, osób pragnących wyzwolić się z różnego rodzaju uzależnień, czy patron dzieci i młodzieży mających problemy w nauce.